Superkomputer OSTRZEGA! Nadchodzi szóste masowe wymieranie!

Kategorie: 

Źródło: M@tis

Do końca stulecia na Ziemi może rozpocząć się kolejne masowe wymieranie, które zniszczy ponad jedną czwartą światowej różnorodności biologicznej. Naukowcy z Europy i Australii dokonali takiej prognozy na podstawie wyników symulacji komputerowych. Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali jeden z najpotężniejszych superkomputerów w Europie, aby stworzyć „syntetyczną Ziemię” wraz z wirtualnymi gatunkami i ponad 15 000 sieci pokarmowych.

 

 

Autorzy badania podkreślili, że tak naprawdę szósta masowa zagłada już się rozpoczęła. W ciągu ostatnich stu lat średnio rocznie ginęły dwa gatunki kręgowców. Czerwona lista Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody obejmuje ponad 42 tysiące gatunków zagrożonych całkowitym wyginięciem. Naukowcy z Komisji Europejskiej i australijskiego Flinders University doszli jednak do mrożących krew w żyłach wniosków.

W modelu naukowcy uwzględnili czynnik „wspólnego wymierania” – sytuacji, w której wyginięcie jednego gatunku nieuchronnie pociąga za sobą wyginięcie drugiego. Ogólny wskaźnik wymierania najbardziej wrażliwych gatunków, wzrośnie o nawet o 184 procent do końca wieku. Sieci powiązano według tego, kto kogo zjada, a następnie wprowadzono do systemu zmiany klimatu i użytkowania gruntów, aby zapewnić informacje na temat przyszłych prognoz. Wirtualne gatunki były w stanie ponownie skolonizować regiony w miarę zmiany klimatu, przystosować się do zmieniających się warunków, wyginąć z powodu globalnego ocieplenia lub paść ofiarą kaskady wymierania.

„Wyobraź sobie drapieżnika, który traci swoją ofiarę z powodu zmian klimatu. Utrata gatunku ofiary jest pierwotnym wyginięciem, ponieważ został bezpośrednio dotknięty kataklizmem. Ale drapieżnik, ponieważ nie ma nic do jedzenia, więc również wymrze ”- wyjaśnili autorzy pracy naukowej.

Model pozwolił naukowcom przetestować kilka możliwych scenariuszy. Wyniki pokazały, że w najlepszym przypadku do 2050 r. Ziemia straci 6% różnorodności biologicznej, a do 2100 r. – 13%. W najgorszym scenariuszu wartości te wyniosły odpowiednio 10% i 27%. Wyniki pokazały „znacznie większe straty niż wcześniej sądzono”. Twórcy modelu zauważyli, że nadchodzące dziesięciolecia będą decydujące dla zachowania światowej różnorodności biologicznej. Kluczowe ustalenia zostały omówione w artykule naukowym na łamach czasopisma Science Advances.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Dowód osobisty

Kiepski model, kiepski

Kiepski model, kiepski program do porównania.
Jak może taki złom coś przewidzieć, na zaprogramowaniu przez hipotezy ułomności ludzi, co twierdzą, bo im się wydaje? xD
Tym bardziej, że ten konkuter(nieważne jakie ma parametry), ale zawsze jest ten sam program ułomności xD
Człowiek, jeszcze potrafi posprzątać, ugotować swoje z ogródka, działki czy farmy jedzenie Biggrin Konkuter, NIE ! O niema takich możliwości. Jedynie może (jak my na swój głód) przewidzieć ile zapotrzebuje energii. Ale nie jedzenia, jest prądożerny.
Nie dziwi mnie fakt, że manipulacja działa, kiedy zamiast człowiek przemyśleć siedzi i pierdzi ze srajfonem, wtapiając się jego ILUZJI. Sam jego mózg wtedy robi się iluzjoniczny czyli PUSTY. Ponieważ nie pracuje, tylko śpi i traci szare komórki.

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Skomentuj