„Świadomość to anomalia” - neurologia o panpsychiźmie

Kategorie: 

Źródło: https://news.rambler.ru

W 1995 roku australijski filozof David Chalmers sformułował „trudny problem świadomości". W szczególności Chalmers rozumiał, dlaczego takie doznania, jak smak i kolor, powodują subiektywne doznania i dlaczego w naszej głowie ciągle przewija się unikalny „film" ze specjalnymi efektami.

 

„Fizyka wyjaśnia chemię, chemia wyjaśnia biologię, a biologia częściowo wyjaśnia psychologię. Ale nie pasuje to do tego obrazu "- powiedział Chalmers na wykładzie TED. „Świadomość jest anomalią" - twierdzi naukowiec, ale współczesna neuronauka ma dwa „szalone pomysły", jak umieścić to zjawisko w naszej wizji świata.

 

Według Chalmersa neuronauka musi sformułować prawa świadomości tak, aby można je było wydrukować na koszulce. Drugi zwariowany pomysł: świadomość jest uniwersalna. „Nie tylko ludzie, psy, myszy, muchy, ale nawet mikroby, cząstki elementarne i nawet foton ma pewien stopień świadomości"- mówi Chalmers.

 

W 2004 r. Włoski neurolog Giulio Tononi sformułował teorię zintegrowanej informacji, zgodnie z którą każdy mózg lub jakikolwiek złożony system ze zintegrowaną informacją jest świadomy. „Panpsychizm zakłada, że każdy system może mieć świadomość - czy to łańcuch górski, łyżka, czy planeta Ziemia” - dodaje Chalmers.

 

„Ale dlaczego uważamy, że zdrowy rozsądek to  przewodnik w urządzeniu wszechświata” - pyta Philip Goff, profesor filozofii na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie i autor traktatu o świadomości. „Einstein opowiada nam dziwne rzeczy o naturze czasu, które są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem; mechanika kwantowa nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem" - argumentuje naukowiec.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ludzka Świadomość

Zgadzam się Świadomość jest

Zgadzam się Świadomość jest wszędzie wokół nas jak i w nas samych co więcej to my ludzie i cały wszechświat tworzymy Nadwspółswiadomość a kolejna nasza ewolucja przeistoczy nas w czlowieka świadomego, a później jak Bóg (Nadwspółświadomość) da to w istotę świadomą i to my będziemy w stanie kreować rzeczywistość i nie tylko w manualny sposób tak jak teraz, a być może taki jak odwiedzające nas istoty. To dlatego Biblia mówi żebyśmy odnaleźli Boga w sobie, tylko że Ci którzy tego nie chcą po prostu nam to źle interpretuja. 

Skomentuj