Symulacje wykazały, że podróż w czasie jest możliwa na poziomie kwantowym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wbrew powszechnym twierdzeniom niektórzy naukowcy uważają, że podróże w czasie są możliwe. Najnowsze symulacje nad fotonami, przeprowadzone przez fizyków z University of Queensland, zdają się popierać tą teorię.

 

Tzw. paradoks dziadka jest twierdzeniem które ma udowadniać iż podróże w czasie są niemożliwe. Najczęściej podaje się następujący przykład: jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swego ojca, to ten ktoś się nie narodzi. Skoro się nie narodzi to nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka. Mamy więc twierdzenie paradoksalne. Niektórzy uważają jednak, że sprzeczność ta jest tylko pozorna.

 

Fizycy przeprowadzając symulację badali dwa możliwe rezultaty dla podróżującego w czasie fotonu. W pierwszym przypadku, pierwszy foton cofnąłby się w czasie za pomocą tunelu czasoprzestrzennego (tzw. wormhole) i dokonałby interakcji z jego poprzednią wersją. W drugim przypadku, drugi foton przemierzałby przez normalną czasoprzestrzeń ale oddziaływałby z fotonem, który utknął w zamkniętej pętli czasu. Analizując drugi foton, udało się również zbadać zachowanie pierwszego fotonu.

 

Wyniki badania dały naukowcom do zrozumienia iż podróże w czasie są możliwe, przynajmniej na poziomie kwantowym. Nie ma jednak pewności, czy taką podróż mogłyby odbyć większe cząsteczki czy nawet całe grupy cząsteczek, natomiast odbywanie podróży w czasie przez człowieka pozostaje wielką zagadką. Spodziewać się więc można kolejnych badań w tym kierunku.

 

 

Źródło: Nature Communications

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Xeiz

Dzień dobry twierdzę

Dzień dobry twierdzę spektakularnie iż podróż w czasie może być gdyż sekunda osiągnie większą prędkość niż prędkość światła i otworzy pole hiperprzestrzeni do kwarku 20 czy też większego i zatoczy koło w drodze powrotnej czas będzie mniejszy i można to uzasadnić iż była to podróż w czasie gdyż czas powrotu się zmniejszył odwracalnie od kwarków pola kwantowego czy ta pustka zawrotu jest liczona dodatnio czy ujemnie. Takie tam pozdrawiam

Skomentuj