Symulacje wykazały, że podróże w czasie są możliwe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wbrew powszechnym twierdzeniom niektórzy naukowcy uważają, że podróże w czasie są możliwe. Najnowsze symulacje nad fotonami, przeprowadzone przez fizyków z University of Queensland, zdają się popierać tą teorię.

 

Tzw. paradoks dziadka jest twierdzeniem które ma udowadniać iż podróże w czasie są niemożliwe. Najczęściej podaje się następujący przykład: jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swego ojca, to ten ktoś się nie narodzi. Skoro się nie narodzi to nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka. Mamy więc twierdzenie paradoksalne. Niektórzy uważają jednak, że sprzeczność ta jest tylko pozorna.

 

Fizycy przeprowadzając symulację badali dwa możliwe rezultaty dla podróżującego w czasie fotonu. W pierwszym przypadku, pierwszy foton cofnąłby się w czasie za pomocą tunelu czasoprzestrzennego (tzw. wormhole) i dokonałby interakcji z jego poprzednią wersją. W drugim przypadku, drugi foton przemierzałby przez normalną czasoprzestrzeń ale oddziaływałby z fotonem, który utknął w zamkniętej pętli czasu. Analizując drugi foton, udało się również zbadać zachowanie pierwszego fotonu.

 

Wyniki badania dały naukowcom do zrozumienia iż podróże w czasie są możliwe, przynajmniej na poziomie kwantowym. Nie ma jednak pewności, czy taką podróż mogłyby odbyć większe cząsteczki czy nawet całe grupy cząsteczek, natomiast odbywanie podróży w czasie przez człowieka pozostaje wielką zagadką. Spodziewać się więc można kolejnych badań w tym kierunku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Nie ma żadnego paradoksu

Nie ma żadnego paradoksu dziadka. Gdy cofasz się w czasie tak naprawdę wkraczasz do innego wymiaru/wszechświata, nie znajdujesz już się w tym świecie w którym żyłeś przed cofnieciem. Jest nieskończenie wiele światów i nieskończenie wiele razy można się cofać ale za każdym razem pozostawia się w tyle osoby z którymi miało się interakcje w danym świecie. Myślisz że to te same osoby ale nie. Te osoby z którymi byłeś przez lata zostały same w tamtym świecie i już nigdy do nich nie wrócisz... no może wrócisz ale to już trzeba by poprosić wiecie kogo.

Portret użytkownika moon fake

Nie ma paradoksu dziadka ani

Nie ma paradoksu dziadka ani multiwszechświata. Paradoksem jest ze istota zwana najinteligentniejszą na ziemi aż tak pozwoliła się zaplątać w niedorzecznościach zwanych dla niepoznaki nauką aby na nic nie robieniu i wprowadzaniu cywilizacji w stupor a ludzi w błąd, można było nieżle zarabiać.

Skomentuj