Szkielet średniowiecznej gigantki został odkryty w Polsce

Kategorie: 

Źródło:

Kości należące do średniowiecznej gigantki wysokiej na dużo ponad 2 metry zostały odnalezione w Polsce. Eksperci stwierdzili, że czaszka znaleziona na dawnym cmentarzu jest jedną z największych kiedykolwiek odkrytych. Chociaż olbrzymi szkielet odkryto w 1977 roku, szczegóły znaleziska zostały opublikowane dopiero niedawno.

Przed XIX wiekiem, gigantyzm nie był czymś znanym przez wielu ludzi. Badania archeologiczne wykazały, że ta konkretna kobieta miała krótkie życie, pełne chorób i poniósła w nim kilka poważnych urazów. Odnaleziono dowody zwyrodnienia stawów oraz urazy kręgosłupa, prawdopodobnie z uwagi na ogromną wysokość i masę ciała. Według ekspertów, kobieta, była doświadczona chorobą znaną jako akromegalia. Jest to rzadkie schorzenie, które powoduje nadprodukcję hormonu wzrostu (GH) przez przysadkę mózgową. Naukowcy szacują, że szkielet sięga okresu między XII i XIV wiekiem.

Zdjęcie: M. Jóźwikowska, opublikowane po raz pierwszy przez Judytę Julię Gładykowskę-Rzeczyckę, Annę Wrzesińską, Annę Sokół

Co ciekawe kobieta nie otrzymała zwyczajowego pogrzebu, co wskazuje, że była postrzegany jako "inna" również po śmierci. Nietypowe położenie pochówku, brak opieki nad grobem oraz brak darów pośmiertnych najpewniej oznacza, że ta olbrzymka należała do niższej warstwy społecznej. Jednak fakt jej przeżycia do okresu dorosłości, wraz z dowodami, wskazującymi na to, że najprawdopodobniej otrzymała opiekę zdrowotną albo raczej minimalną opiekę podczas nawrotów chorób wskazują że nie była ona pozostawiona samej sobie.

Autor grafiki: Janusz Górecki

Takie traktowanie osób z chorobami genetycznymi było nagminne w średniowieczu. Medycyna nie posiadała wtedy takiej wiedzy jak obecnie i większość tego typu schorzeń postrzegano jako karę od Boga. Nie wykluczone, że osoby dotknięte gigantyzmem były wyjątkowo ciężko doświadczone, zwłaszcza przez wzgląd na biblijne historie o gigantach, w których zazwyczaj postrzegani oni byli jako ci źli. Biorąc pod uwagę że wzrost przeciętnego Europejczyka był wówczas mniejszy niż obecnie, ta dysproporcja musiała wystarczyć by przerazić całą społeczność. A jak dobrze nam wiadomo od strachu do nienawiści zarówno wtedy jak i dziś dzieli nas jedynie jeden krok.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Cabaj

Po czasce widać że miss world

Po czasce widać że miss world to ona nie była...chyba że miss dupy.Kandydata na męża pewnie też nie znalazła...ponieważ słonie nie występowały w tym rejonie a dzielni rycerze mieli za krótkie dzidy by sprostać żyrafie.Ponad to dzisiaj "dni ciemności"naukofca debila...trza iść spać...ciemno za dnia jak w dupie w nocy...co widać poniżej.

Portret użytkownika taki sobie

Skad ten jad?

Skad ten jad?
Taka sie urodzila, wiekszego wplywu na to nie miala.

Masz jakis uraz , albo jakies kompleksy ze pierwsza rzecza jest u Ciebie obrazanie innych ?

Moze ktos kiedys natknie sie na Twoja czaszke i ciekawe jaka bedzie jego reakcja ?

Podobna do Twojej ?

 

Nic tak naprawde o niej nie wiemy, po za tym ze byla wysoka.

Tak "na oko" jakies 2.20-2.30m.

W sredniowieczu faktycznie to nie pomagalo w ulozeniu sobie zycia.

Czesto ludzie dotknieci gigantyzmem rosna szybko, i juz wieku kilku/kilkunastu lat sa bardzo wysocy. Wiec mozliwe ze byla mloda kiedy umarla/zginela.

 

Portret użytkownika Cabaj

Jak znajdziesz moją czaske to

Jak znajdziesz moją czaske to zagraj w kręgle...a jak byś trafił na "teke"a była jeszcze w miare kompletna to...wysyp kulki... i nadmuchuj tak jak balon...aż pęknie.W drugiej opcji możesz...zasuszyć i używać jako puralys -mieszek...na drobniaki.Ostatni mój uraz to zmiana koloru narządu...chyba z przepracowania...ale po dwóch dniach kuracji...jak ponownie spojrzałem to wszystkie kompleksy znów znikły.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika re1

Fakt...

Fakt...

[gigantki wysokiej na dużo ponad 2 metry ] ile to jest? I pewnie dlatego [poniósła w nim] autora artykułu fantazja.

Pozdrawiam

Portret użytkownika Zenek :)

"Co ciekawe kobieta nie

"Co ciekawe kobieta nie otrzymała zwyczajowego pogrzebu, co wskazuje, że była postrzegany jako "inna" również po śmierci. Nietypowe położenie pochówku, brak opieki nad grobem oraz brak darów pośmiertnych najpewniej oznacza, że ta olbrzymka należała do niższej warstwy społecznej."

-- MOGŁA BYĆ TAKŻE POLEGŁĄ AGRESORKĄ

resztką wojsk justyniana szturmującą "rzym"... jakiemu biblijna bestia ver 2 jezus (pejadanie) rozświetlał drogę

 

Strony

Skomentuj