Sztuczna inteligencja ujawniła kolejną zagadkę zwojów znad Morza Martwego

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, przeprowadzili badania w celu zidentyfikowania autora zwojów znad Morza Martwego. Mowa o starożytnych rękopisach, które zostały przypadkowo odkryte w jaskini w Izraelu 75 lat temu. Zawierają one najstarsze znane fragmenty Biblii hebrajskiej.

Jedną z głównych tajemnic tych zwojów jest to, kim byli ludzie, którzy je stworzyli. Aby zbliżyć się do odpowiedzi na to pytanie, naukowcy przeprowadzili dogłębne badanie rękopisów: digitalizację, odczyt maszynowy i analizę statystyczną. Wyniki pokazały, że badany manuskrypt został napisany przez dwie różne osoby.

Powyżej widzicie zwój 1QIsaa, jeden z najlepiej zachowanych z siedmiu znalezionych w Qumran manuskryptów. Ma on 2000 lat i zawiera 66 rozdziałów Księgi Izajasza. Autorzy badania wyszkolili sztuczną inteligencję aby oddzieliła atrament od skóry lub papirusu. Algorytm następnie zbadał każdą literę, szukając niewielkich zmian. To właśnie dzięki temu, pod koniec 27 kolumny tekstu, badacze odkryli lukę w rękopisie. Naukowcy doszli do wniosku, że na tym etapie nowy arkusz został zszyty z poprzednim oraz zmienił się pisarz.

Badanie obaliło teorię, jakoby zwoje zostały stworzone przez jedną osobę. Według uczonych istniały zespoły skrybów, którzy nad rękopisami. Wykorzystanie technologii komputerowej do badania starożytnych tekstów, jest praktykowane dopiero od kilku ostatnich lat. Nowe techniki pozwalają ustalić fakty, które wcześniej pozostawały ukryte. Niestety tożsamość prawdziwych autorów tych starożytnych tekstów, póki co pozostaje jeszcze zagadką, ale kto wie co przyniesie przyszłość. Być może wskazówki, które uzyskamy dzięki pracy badaczy doprowadzą nas do nich niczym nitka do kłębka.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Po żyją mojemu to nie ludzie

A po mojemu to nagrobki nie

A po mojemu to nagrobki nie żyją wiecej jak sto iles tam lat . Więc trudno aby opisywać np tysiąc lat przez jednego Ufo . I tu nie potrzeba nawet Człowieka by się o tym dowiedzieć , chyba że cmentarze są sfabrykowane .

Portret użytkownika jana

Po mojemu to ludzie nie żyją

Po mojemu to ludzie nie żyją wiecej jak sto iles tam lat . Więc trudno aby opisywać np tysiąc lat przez jednego czlowieka . I tu nie potrzeba nawet Ufo by się o tym dowiedzieć , chyba że nagrobki na cmentarzach są sfabrykowane .

Skomentuj