Szwedzki matematyk znalazł rozwiązanie „problemu niezmiennej podprzestrzeni”

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Per Enflo, urodzony w Szwecji matematyk i pianista koncertowy, zdobył sławę nie tylko na polu muzyki, ale i matematyki. Jest on bowiem autorem rozwiązania jednego z najbardziej oczekiwanych problemów matematycznych, znanego jako "Problem niezmiennej podprzestrzeni". Nad tą zagadką naukowcy głowili się przez ponad pół wieku.

 

 

Per Enflo, obecnie emerytowany profesor Kent State University w Ohio, jest znanym rozwiązywaczem otwartych problemów matematycznych. Problem niezmiennej podprzestrzeni, którym zajął się ostatnio, jest jednym z najtrudniejszych problemów algebry liniowej.

 

W ramach algebry liniowej zajmujemy się między innymi wektorami, macierzami i wektorami własnymi. Macierz jest narzędziem, które pozwala na przekształcanie wektora poprzez zmianę kierunku i/lub długości linii. Jeżeli macierz przekształca jedynie długość wektora, nie zmieniając jego kierunku (lub odwraca go w przeciwnym kierunku), mówimy o wektorze własnym macierzy.

 

Macierz ma to do siebie, że przekształca wektory własne (i linie równoległe do nich) z powrotem w siebie. Linie te są niezmienne dla danej macierzy i nazywamy je niezmiennymi podprzestrzeniami macierzy. Problem niezmiennej podprzestrzeni polega na znalezieniu takiej właśnie niezmiennej podprzestrzeni macierzy, co jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych matematyków.

 

Rozwiązanie, które proponuje Per Enflo, zaprezentowane jest w jego najnowszym artykule zatytułowanym "O problemie niezmiennych podprzestrzeni w przestrzeniach Hilberta". Mimo swojej skromnej objętości - zaledwie 13 stron - artykuł ten stanowi znaczące osiągnięcie dla nauki matematycznej, choć nie ma on bezpośrednich zastosowań praktycznych.

 

Jednakże, zdaniem ekspertów, rozwiązanie problemu niezmiennej podprzestrzeni jest niezwykle ważne dla teoretycznej matematyki i może przyczynić się do rozwoju nowych odkryć w dziedzinach takich jak mechanika kwantowa.

 

Warto przy tym przypomnieć, że Per Enflo jest doświadczonym rozwiązywaczem problemów matematycznych. W przeszłości rozwiązał problem podstawy i problem aproksymacji, który był nierozwiązany przez ponad 40 lat. Jego rozwiązanie innego problemu, znanego jako "Problem gęsi Mazura", zaowocowało otrzymaniem od polskiego matematyka Stanisława Mazura żywej gęsi - obiecanej w 1936 roku nagrody za rozwiązanie problemu. Nagrodę tę Enflo otrzymał w 1972 roku.

 

Sukces Per Enflo w dziedzinie analizy funkcjonalnej jest imponujący. Poprzez swoją pracę nad niezmiennym problemem podprzestrzennym potwierdził swoją pozycję jako jednego z czołowych specjalistów w tej dziedzinie. Jego osiągnięcia, choć niewidoczne dla laika, mają ogromne znaczenie dla nauki matematycznej, a może również dla nauk pokrewnych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj