Ta iluzja optyczna pokazała, że ​​twój mózg próbuje przewidzieć najbliższą przyszłość

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Twoje źrenice rozszerzają się, gdy widzisz takie obrazy, bo mózg próbuje przewidzieć najbliższą przyszłość. Nie bój się. Czarna dziura, którą widzisz powyżej, w rzeczywistości nie porusza się, nie rośnie ani nie rozszerza. Ciemność cię nie pochłonie.

Ten obraz jest w rzeczywistości statyczny i może nas wiele nauczyć o tym, jak nasze mózgi i oczy widzą świat. W badaniu opublikowanym w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience psychologowie przetestowali iluzję na 50 normalnie widzących mężczyznach i kobietach za pomocą czujnika śledzenia na podczerwień. Odkryli również, że niektórzy ludzie tego nie widzą.

 

Źrenice oczu nieświadomie dostosowują się do otaczającego światła, rozszerzając się, gdy jest ciemno, aby złapać więcej światła i zwężając się, gdy jest jasne, aby zapobiec prześwietleniu. Kiedy spojrzysz na tę iluzję, obraz dziury nie ciemnieje. Ale wrażenie, że się ściemniło, wystarczy, aby twoje źrenice zareagowały.

 

Naukowcy sugerują, że iluzja działa, ponieważ gradient w centralnym otworze sprawia wrażenie, że widz wchodzi do ciemnej dziury lub tunelu, co powoduje rozszerzenie źrenic uczestników. Odkryli również, że efekt iluzji różnił się w różnych kolorach i był najsilniejszy, gdy czarna dziura znajdowała się na fioletowym tle. Ale nie wszyscy ulegają złudzeniu, więc jeśli nie masz pojęcia, co się dzieje na tych obrazach, nie jesteś sam. W sumie 14 procent uczestników badania również nie zgłosiło, że to widziało. Najwyraźniej ci ludzie widzą obraz tylko w dwóch wymiarach.

 

Najnowsze odkrycia są zgodne z wynikami badania z 2012 roku, w którym ci sami naukowcy odkryli, że iluzja Asahi, która przypomina rosnący blask światła słonecznego częściowo przesłoniętego przez drzewa lub chmury, również powoduje zwężenie źrenic u ludzi.

Wszystko wskazuje na to, że informacje, które otrzymujemy ze świata zewnętrznego, są bardzo niepewne, a mózg nieustannie pracuje w trybie zgadywania, musi znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale dla tego samego typu danych wejściowych istnieje kilka możliwości. Iluzje, takie jak rozszerzająca się dziura, są przedmiotem debaty o tym, czy wszelka percepcja jest w rzeczywistości iluzją.

Być może wszystko, co postrzegamy, nie jest zgodne z fizyczną rzeczywistością świata. Cokolwiek widzimy, czy to długość linii, kolor, jasność może nie wyglądać tak jak nam się wydaje. Jednak tak naprawdę nie jesteś oszukiwany. Zamiast tego wizualne iluzje pomagają ujawnić, do czego zdolny jest nasz umysł, demonstrując rozbieżność między tym, co widzimy, a tym, co naprawdę jest. Jedna z hipotez jest taka, że ​​mózg próbuje przewidzieć i pokazać nam przyszłość. Aby bodziec, taki jak światło, dotarł do naszych zmysłów, potrzeba czasu na przekazanie go do mózgu, który z kolei musi przetworzyć, zrozumieć i zrobić coś z tą informacją. A zanim nasz mózg nadąży za teraźniejszością, czas już płynie do przodu, a świat się zmienił.

 

Aby to obejść, mózg może nieustannie próbować przewidywać przyszłość, aby postrzegać teraźniejszość. Widzenie iluzji rozszerzającej się dziury nie jest wadą, ale cechą. Jest wynikiem strategii twojego mózgu, aby poruszać się po niepewnym, ciągle zmieniającym się świecie, najprawdopodobniej wyewoluowanym, aby ostatecznie pomóc ludzkości przetrwać. Jest to adaptacyjna umiejętność przewidywania przyszłości, na przykład poprzez rozszerzenie źrenic w oczekiwaniu na udanie się w ciemne miejsce.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj