Tabliczka Dispilio - najstarszy znany tekst pisany odkryty w Grecji

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Chociaż tradycyjna archeologia twierdzi, że pismo zostało wynalezione dopiero w latach 3000–4000 p.n.e. kiedy pojawiło się w Sumerze, ponad dekadę temu, w północnej Grecji znaleziono artefakt, który przeczy temu stwierdzeniu. Tabliczka Dispilio została odkryta przez profesora archeologii prehistorycznej George'a Hourmouziadisa w 1993 roku w osadzie neolitycznej w Macedonii w pobliżu miasta Kastoria.

Grupa ludzi zamieszkiwała osadę od 7000 do 8000 lat temu, a Tablica Dispilio była jednym z wielu artefaktów znalezionych w okolicy. Jednak znaczenie tabeli polega na tym, że zawiera ona nieznany tekst pisany sprzed ponad 5000 lat p.n.e. Drewniana tabliczka została datowana metodą C12 i datowana na 5260 rpne, co czyni ją znacznie starszą niż system pisma używany przez Sumerów.

Odszyfrowanie tabliczki jest prawie niemożliwe, chyba że zostanie znaleziony nowy kamień z Rosetty. W momencie, gdy tabletka została wyjęta z pierwotnego środowiska po jej odkryciu, kontakt z tlenem rozpoczął proces niszczenia. Drewniana tablica została zachowana, aby zapobiec jej niszczeniu. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj