Tajemnica gigantów z Patagonii, których spotkał Magellan

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Tajemnica gigantów z Patagonii od wieków intryguje badaczy, historyków i podróżników. Mityczne postaci o ogromnych rozmiarach, które miały zamieszkiwać odległe tereny Patagonii, przyciągały uwagę od momentu, gdy Ferdinand Magellan po raz pierwszy opisał spotkanie z nimi w XVI wieku.

 

Według relacji, te tajemnicze stworzenia miały przewyższać dwukrotnie zwykłych ludzi wzrostem, a ich opisane postaci i zachowania wpisały się na stałe do europejskiej wyobraźni o nieznanym kontynencie.

 

Wspomnienia o gigantach pojawiały się wielokrotnie w relacjach różnych podróżników i żeglarzy. Antonio Pigafetta, kronikarz Magellana, opisał spotkanie z tancerzem o gigantycznych rozmiarach na wybrzeżach Argentyny, a historia ta stała się zalążkiem dla wielu dalszych legend. Magellan, chcąc dowodzić swoimi odkryciami, miał nawet zabrać dwóch gigantów do Hiszpanii, którzy jednak zmarli podczas podróży powrotnej.

 

Wiek XVII i XVIII przyniósł kolejne relacje. Holenderscy podróżnicy Schouten i Le Maire opisali odnalezienie grobów z kośćmi ludzi, którzy mieli mierzyć od 10 do 11 stóp wysokości. John Byron, dziadek słynnego poety, podczas swojej podróży dookoła świata w XVIII wieku również opisał spotkanie z ogromnymi, dziewięcio-stopowymi gigantami.

 

Jednak z czasem sceptycyzm zaczął dominować nad fascynacją. Francuski badacz Louis de Bougainville i inni eksploratorzy z XVIII wieku nie odnaleźli dowodów na istnienie gigantów, sugerując, że opowieści mogły być przesadzone lub niezrozumiane. Według nich, najwyżsi Patagończycy, jakich spotkali, mieli około 5,9 stopy wzrostu.

 

Dziś uważa się, że legendarni giganci mogli być członkami plemienia Tehuelche, rdzennych mieszkańców regionu, znanych z wyższego niż przeciętny Europejczyk wzrostu, ale dalekich od mitycznych gigantów opisanych w kronikach.

 

Współczesne badania i odkrycia archeologiczne rzuciły nowe światło na zagadkę gigantów z Patagonii, sugerując, że historia ludzkości może kryć w sobie jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic. Chociaż dowody na istnienie gigantów są dyskusyjne, to niezaprzeczalnym jest, że opowieści o nich wzbogaciły ludzką wyobraźnię i przyczyniły się do dalszego eksplorowania i poznawania świata.

 

Choć wiele wskazuje na to, że legendy te mogą mieć bardziej prozaiczne wyjaśnienie, fascynacja nimi pozostaje niewzruszona, a Patagonia wciąż kryje w sobie wiele tajemnic do odkrycia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj