Tajemnica „Kamienia z ludzką twarzą" - zagadka starożytnego artefaktu

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W 1872 roku robotnicy pracujący nad budową fundamentów w New Hampshire w Stanach Zjednoczonych natknęli się na coś niezwykłego - kawałek gliny, z którego wystawał tajemniczy kamień. Gdy go wydobyli, okazało się, że ma on jajowaty kształt, a na jego powierzchni wyryto ludzką twarz oraz kilka symbolicznych znaków. To odkrycie wywołało falę spekulacji i pytań wśród naukowców i badaczy, których do dziś nie udało się jednoznacznie rozwiązać.

 

Tajemniczy artefakt zwrócił uwagę lokalnego biznesmena i przyrodnika, Seneki Ladda, który dodał go do swojej kolekcji. Od tamtej pory "Tajemniczy Kamień", jak go nazwano, pozostaje przedmiotem intensywnych badań i dociekań. Naukowcy analizowali jego skład, strukturę oraz sposób obróbki, ale wciąż nie ma jednoznacznych odpowiedzi na temat jego pochodzenia i przeznaczenia.

 

Różne teorie sugerują, że kamień może mieć korzenie plemienne, celtyckie lub eskimoskie. Analiza przeprowadzona w 1931 roku przez Towarzystwo Historyczne określiła go jako "obrobiony maszynowo tajemniczy kamień" osadzony w glinie otoczonej twardą skałą lub koralowcem. Zauważono także, że na obu końcach kamienia znajdowały się szczeliny o różnej wielkości, ale z prostymi, a nie stożkowymi lufami.

Badania z 1944 roku wykazały ślady wskazujące, że kamień był wielokrotnie umieszczany na metalowym trzonku i z niego zdejmowany. Archeolog Richard Boisvert stwierdził, że otwory w kamieniu mogły być wykonane za pomocą prehistorycznych narzędzi, ale nie wykluczył również, że mogły one powstać w XIX lub XX wieku.

 

Analiza geologiczna przeprowadzona przez Evgeniya Budette'a wykazała, że kamień składa się z kwarcytu, materiału, który nie występuje naturalnie w regionie New Hampshire. Niestety, nie udało się ustalić dokładnego pochodzenia tego tajemniczego artefaktu.

 

Dziś "Tajemniczy Kamień" znajduje się w Muzeum Historii New Hampshire, otoczony lustrami, które pozwalają przyjrzeć się wszystkim jego symbolom i zagadkom. Wciąż pozostaje on niekwestionowanym obiektem fascynacji naukowców i entuzjastów archeologii, którzy nie ustają w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące jego pochodzenia i znaczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj