Tajemnica listu diabła - nierozwiązana zagadka z XVII wieku

Kategorie: 

Źródło: innemedium

List Diabła, napisany w 1676 roku przez włoską zakonnicę Marię Crocifissę della Concezione, pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych i niezrozumiałych zagadek historycznych. Zakonnica, twierdząca, że diabeł podyktował jej treść listu, przekonywała, że jego celem było odwrócenie jej od Boga. Od tamtej pory, mimo licznych prób, nikt nie był w stanie rozszyfrować tego kryptogramu.

 

W 2017 roku media na całym świecie obiegły informacje, że zagadka została rzekomo rozwiązana przez włoskiego naukowca. Jednak te doniesienia okazały się przedwczesne, gdyż nie przedstawiono "odszyfrowanego" tekstu listu, a sam naukowiec nie udostępnił swoich wyników.

 

Grupa badaczy z Centrum Nauki Ludum na Sycylii podjęła się analizy kopii listu, używając oprogramowania znalezionego w ciemnej sieci, które rzekomo wykorzystywane jest przez agencje wywiadowcze do łamania kodów. Program zastosował sztuczną inteligencję, porównując symbole literowe z różnymi alfabetami i językami.

Naukowcy zaopatrzyli program w starożytne alfabety i zasugerowali kilka fraz jako wynik deszyfrowania, jednak przyznali, że te wyniki nie odkrywają tajemnicy diabelskiego przesłania. Wygenerowane frazy, takie jak „Bóg myśli, że może uwolnić śmiertelników” czy „Wszyscy jesteście płomienie”, były interesujące, ale niewystarczające do pełnego zrozumienia listu.

 

Warto również zauważyć, że badania te opierały się na kopii listu znajdującej się w katedrze w Agrigento, a nie na oryginalnym dokumencie, przechowywanym w klasztorze Palma di Montechiaro, który jest zamknięty dla publiczności. Oryginał różni się od kopii, co dodatkowo komplikuje próby jego interpretacji.

11 sierpnia 1676 roku zakonnica została znaleziona w swojej celi, z twarzą umazaną atramentem, twierdząc, że list został jej podyktowany przez szatana. Ta historia dodaje tylko tajemniczości całemu wydarzeniu.

 

Mimo wielu prób, pełny tekst Listu Diabła wciąż pozostaje zagadką. To niezwykłe wydarzenie z historii kościoła katolickiego i ludzkiej ciekawości pozostaje nieodkryte, stanowiąc wyzwanie dla kryptografów i historyków na całym świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj