Tajemnica wyspy Thule: Mit czy Rzeczywistość?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wyspa Thule, o której wspominał Pyteasz z Marsylii, starożytny grecki podróżnik i geograf, w swoim zaginionym dziele "O Oceanie", do dzisiaj pozostaje otoczona zasłoną tajemnicy. Legenda tej odległej wyspy pobudzała wyobraźnię europejskich intelektualistów na początku XX wieku, a także inspirowała ideologów narodowego socjalizmu w Niemczech. Jednak pytanie, czy ta tajemnicza wyspa naprawdę istniała, pozostaje bez odpowiedzi.

 

Powstanie Mitycznej Historii

Według legend, Thule leżała daleko na północy Europy, w miejscu, gdzie zima nie zna dnia, a lato nie kończy się nocą. Pyteasz w swoim dziele mówił o "barbarzyńcach", którzy pokazali mu miejsce, gdzie słońce odpoczywa. Opisuje krótką noc, trwającą zaledwie dwie do trzech godzin, po której słońce znowu wschodziło.

Jednak starożytni Grecy traktowali Pyteasza z niedowierzaniem, uważając go za fabulistę, ponieważ jego opisy nie zgadzały się z powszechnymi wyobrażeniami o świecie. Mimo to, pojęcie "Far Thule" (Ultima Thule) pojawiło się w dziełach poety rzymskiego Wergiliusza, a następnie historycy i geografowie odwoływali się do Thule jako prawdziwego geograficznego obiektu.

 

Czy Wyspa Thule Naprawdę Istniała?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć jedynie na podstawie fragmentów, które przetrwały z dzieła Pyteasza i były cytowane przez późniejszych naukowców. Strabon, znany grecki historyk, geograf i filozof, odwołuje się do informacji o mieszkańcach Thule jedzących proso, owoce, korzenie i przygotowujących napój z chleba i miodu. Opisuje również surowy klimat Thule, pełen deszczu i ciągłych mgieł, które wymuszały młócenie zboża w stodołach, zamiast na otwartej przestrzeni.

Istnieją teorie, że Pyteasz mógł odnosić się do takich miejsc jak Islandia, Skandynawia, czy wyspy na północnym Atlantyku takie jak Hebrydy, Orkady, a nawet Grenlandia. W średniowieczu jednak naukowcy zaczęli wątpić w rzeczywiste istnienie Thule.

 

Pochodzenie Nazwy

Nazwa Thule pochodzi od starożytnego greckiego słowa "thýlē", oznaczającego "granicę" lub "krawędź". Słowo to używano dla opisu krańca świata, miejsca położonego na skraju znanego globu.

Mimo, że zagadka Thule nadal nie została rozwiązana, zainteresowanie tym mitycznym miejscem nie słabnie. Niedawno, szwajcarscy naukowcy odkryli starożytną fortecę w północnych Włoszech, której opis przypominał opisy Pyteasza. Czy ma to związek z legendarną wyspą Thule? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi, ale na pewno nadal będzie inspirować kolejne pokolenia badaczy do poszukiwań prawdy o tym enigmatycznym miejscu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj