Tajemnica zniknięcia załogi statku Mary Celeste:150-letnie śledztwo wciąż trwa

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Jest wiele tajemniczych zdarzeń na morzach i oceanach, które wciąż budzą zainteresowanie naukowców i miłośników morskich opowieści. Jednym z najbardziej tajemniczych jest historia statku Mary Celeste, który został znaleziony bez załogi na Atlantyku w 1872 roku.

 

Statek Mary Celeste opuścił port w Nowym Jorku 7 listopada 1872 roku, kierując się do Genui we Włoszech. Na pokładzie było dziesięć osób - kapitan, jego żona, ich mała córka i siedmiu członków załogi. Statek przewoził ładunek składający się z 1701 beczek denaturatu.

 

1 grudnia 1872 roku, brytyjski statek Dei Gratia natknął się na Mary Celeste dryfującą w środku Atlantyku, między Portugalią a Azorami. Na pokładzie Mary Celeste nie było żadnej żywej duszy, choć statek był w doskonałym stanie i gotowy do żeglugi. Na pokładzie nie było żadnych śladów przemocy, a ładunek oraz osobiste rzeczy załogi były nienaruszone.

Sprawa Mary Celeste od razu zainteresowała media i publiczność. Proces sądowy nie wykazał żadnych dowodów na zbrodnię czy nieprawidłowości, a wszelkie teorie dotyczące zniknięcia załogi opierały się na spekulacjach. Do dziś pozostaje to jedną z największych nierozwiązanych zagadek morskich.

 

Najpopularniejsze teorie dotyczące zniknięcia załogi obejmują m.in. piratów, niewidzialne siły naturalne, czy nawet działania paranormalne. Niektórzy sugerują, że załoga mogła opuścić statek na skutek wybuchu parowego z beczek z denaturatem. Inni twierdzą, że mogli opuścić statek na łodzi ratunkowej, która mogła zatonąć w wyniku sztormu.

Jednak żadna z tych teorii nie została jednoznacznie potwierdzona i do dziś zagadka Mary Celeste pozostaje nierozwiązana. Ostatecznie, statek został sprzedany na aukcji i używany do 1885 roku, kiedy to zatonął w wyniku planowanego zniszczenia dla celów ubezpieczeniowych.

 

Historia statku Mary Celeste przypomina nam o niewyjaśnionych tajemnicach, które jeszcze czekają na odkrycie. Jest to dowód na to, jak wiele nieznanego pozostaje na naszej planecie, nawet na terytoriach, które wydają się dobrze znane i zbadane.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj