Tajemnice kwazarów z wczesnego Wszechświata kiedy czas płynął pięć razy wolniej niż teraz

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał sensacyjnego odkrycia, zaglądając w bardzo odległą przeszłość i odkrywając tajemnice wczesnego wszechświata. Korzystając z kwazarów, których używali jako zegarów, astrofizycy ustalili, że wczesny Wszechświat rozszerzał się bardzo powoli, a czas płynął pięć razy wolniej niż obecnie.

 

Kwazary - zjawiska astronomiczne, które są w rzeczywistości supermasywnymi czarnymi dziurami, zasypującymi otoczenie jasnością większą od własnych galaktyk - to fenomen, który fascynuje naukowców od dawna. Nowe obserwacje przeprowadzone przy użyciu teleskopu kosmicznego James Webb (JWST) umożliwiły naukowcom zbadanie dwóch takich kwazarów, znajdujących się w odległości 870 i 880 milionów lat świetlnych od nas. Choć nie są to najjaśniejsze obiekty tego typu, to właśnie dzięki temu możliwe było zbadanie światła gwiazd z ich otaczających galaktyk.

 

Analizując te dane, naukowcy byli w stanie oszacować masy gwiazd galaktyk otaczających kwazary na 130 i 34 miliardy mas Słońca, a także masy supermasywnych czarnych dziur w ich wnętrzu na 1,4 miliarda i 200 milionów mas Słońca. Co zaskakujące, stosunek masy gwiazd do masy czarnej dziury w tych galaktykach pokrywa się z obserwacjami przeprowadzanymi we wszechświecie lokalnym.

 

To odkrycie stawia przed naukowcami więcej pytań, niż udziela odpowiedzi. Czy wspomniane zależności wynikają z tych samych procesów wzrostu gwiazd i czarnych dziur, czy może wzajemnie na siebie wpływają? Jak supermasywne czarne dziury mogą osiągnąć tak imponujące rozmiary w tak krótkim czasie? Czy istnieje wcześniejszy moment w historii Wszechświata, gdy te zależności już istniały?

 

Choć nowe obserwacje przeprowadzone za pomocą JWST to tylko początek drogi, już teraz naukowcy planują zbadanie dziesięciu kolejnych kwazarów. Więcej szczegółów na temat tych badan opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Nature.

 

Te najnowsze odkrycia mają potencjał do głębszego zrozumienia wczesnego Wszechświata i procesów prowadzących do powstania kwazarów i czarnych dziur. Naukowcy mają nadzieję, że kontynuacja badań i dalsza analiza danych odkryją więcej tajemnic skrywanych przez te fascynujące zjawiska.

 

Wyniki badań pokazały, że powolny upływ czasu był charakterystyczny dla wszechświata, dopóki nie osiągnął około połowy swojego obecnego wieku. Ponadto obserwacje kwazarów potwierdziły, że wszechświat przyspiesza wraz ze starzeniem się.

 

Odkrycie to nie tylko potwierdza podstawowe postulaty ogólnej teorii względności Alberta Einsteina, ale także obala wcześniejsze badania, w których naukowcom nie udało się zarejestrować dylatacji czasu podczas badania wczesnych kwazarów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj