Tajemnice starożytnego miasta Aksum z gigantycznymi „drapaczami chmur”!

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Aksum, leżące w północnej Etiopii, jest niezwykłym miastem, które nie tylko stoi jako świadek historii, ale również skrywa w sobie tajemnice potężnego królestwa Aksumitów, które kiedyś tu panowało. Jednym z najbardziej fascynujących elementów tego starożytnego miejsca są olbrzymie stele, których pochodzenie wciąż budzi wiele pytań.

 

Większość steli w Aksum i okolicach to niewielkie monolity, ale można także spotkać kilka imponujących przykładów. Jedną z najbardziej znanych jest 24-metrowy obelisk, który w 1937 roku został podzielony na trzy części i przewieziony do Rzymu przez włoskich żołnierzy podczas agresji na Etiopię. Po wieloletnich negocjacjach obelisk powrócił do Aksum w 2005 roku.

Budowa i transport nawet części steli wymagały użycia potężnego sprzętu budowlanego. Obeliski zostały wykonane z solidnych bloków niebieskiego bazaltu, jednej z najtwardszych skał. Co ciekawe, aby dostarczyć ten kamień do Aksum, konieczne było przebycie kilku kilometrów.

 

Mimo oficjalnego datowania steli na pierwsze wieki naszej ery, istnieje legenda głosząca, że zostały one wzniesione przez gigantycznych Cyklopów. Wciąż trwa spór historyków na temat istnienia Królowej Saby, jednak lokalni przewodnicy dumnie prezentują „Basen Królowej Saby” – zbiornik wyrzeźbiony w skałach.

 

Według niektórych informacji w Aksum i okolicach znajduje się ponad 170 steli. Spośród masy kamieni wyróżniają się tylko kilka imponujących monolitów, reszta to niewielkie, słabo przetworzone kamienie.

 

Najbardziej imponujące stele znajdują się w samym mieście. Mimo że większość z nich ma niewielkie rozmiary, można także spotkać imponujące egzemplarze, np. rozbitą stelę o wadze 500 ton. Jednak najbardziej znany jest obelisk o wysokości 24 metrów i wadze 180 ton, który przetrwał do dziś. Po tragicznych wydarzeniach z 1937 roku, kiedy został przewieziony do Rzymu i podzielony na części, obelisk wrócił do swojego miejsca w Aksum w 2005 roku.

Obeliski zbudowane są z litych bloków niebieskiego bazaltu, co dodatkowo podkreśla ich wyjątkowy charakter. Transport tego materiału do miasta był ogromnym wyzwaniem, ponieważ najbliższe złoża bazaltu znajdowały się kilka kilometrów od Aksum.

 

Aksum wiąże się także z legendą o Arce Przymierza. Uważa się, że jest to ostatnie miejsce związek z Arką, a królowa Saby według lokalnych mów miała tu powrócić po spotkaniu z królem Salomonem. To właśnie do Aksum miała trafić Arka Przymierza. Mimo sporów historyków co do istnienia tej królowej, lokalne przewodnictwa z dumą prezentują “Basen Królowej Saby”.

 

To wszystko prowadzi do pytania, dlaczego i w jaki sposób ludzie przenosili tak ogromne kamienne bloki, pozostaje tajemnicą. Aksum stanowi wyjątkowe miejsce, które mimo upływu czasu skrywa wiele nieodgadnionych historii i tajemnic, budząc zainteresowanie zarówno badaczy, jak i podróżników.

Szczegółowe opisy, niezwykłe wydarzenia i legendy tworzą z Aksum niezwykłe miejsce, które wciąż kryje wiele sekretów przeszłości. Tajemnicze stele, starożytne legendy i związki z Arka Przymierza sprawiają, że Aksum jest miejscem wyjątkowym, pełnym nieustającego fascynującego piękna i zagadek.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj