Tajemnicza „Diabelska Kometa” wybucha z nieznanych astronomom powodów

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kometa 12P/Pons-Brooks, nazywana „Kometą Diabła” ze względu na swój rogaty wygląd, trafiła na pierwsze strony gazet, gdy przemknęła obok Ziemi i rozbłysła w drodze wokół Słońca. Pomimo złowrogiej nazwy naukowcy zapewniają, że to niebieskie zjawisko nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej planety. Co więcej, wielkość i zachowanie komety czynią ją interesującym obiektem badań.

Ostatni raz Diabelska Kometa pojawiła się na ziemskim niebie ponad 70 lat temu. Astronomowie szacują, że rozmiar jądra komety, czyli jej stałej części, ma średnicę około 20,4 km, czyli jest dwukrotnie większy od Everestu. Jest to znaczące odejście od normy, ponieważ większość komet ma szerokość od 0,6 do 30 km.

 

Naukowcy wyjaśniają, że ​​Kometa Diabła jest nie tylko duża, ale także rzadka. Jej kolejny występ spodziewany jest wiosną przyszłego roku, ale nie martwcie się – nie będzie się do nas spieszyć. W najbliższym punkcie będzie nadal dalej od Ziemi niż Słońce.

 

Kometa Diabła wyróżnia się nie tylko rozmiarem, ale także jasnością i osobliwym zachowaniem. „Rogi", od których pochodzi jego diabelski przydomek, to tak naprawdę ogony gazu i pyłu powstałe w wyniku wybuchowych rozbłysków, które naukowcy wciąż próbują zrozumieć. Dwa takie rozbłyski zaobserwowano już w tym roku - jeden w lipcu, drugi na początku tego miesiąca.

 

Według eksperta, takie rozbłyski pojawiają się, gdy komety stają się znacznie bardziej aktywne, emitując ogromne ilości gazu i pyłu w krótkim czasie. Kometa następnie szybko rozjaśnia się, po czym powraca do poprzedniego poziomu jasności. Co sprawia, że ​​Diabelska Kometa jest tak intrygująca? Intrygująca jest intensywność i częstotliwość tych rozbłysków.

 

Naukowcy są zaskoczeni częstotliwością i lokalizacją tych wybuchów. Jedna z teorii głosi, że komety zawierają pewne formy lodu, które po pierwszym wystawieniu na działanie ciepła słonecznego powodują eksplozje substancji lotnych. Jednakże takie eksplozje są zwykle Eksplozje obserwowane bliżej Słońca zdarzają się rzadko, być może dwa razy na pięć lat, natomiast kometa Ponsa-Brooksa eksploduje częściej i w znacznej odległości od Słońca. Obecnie znajduje się jeszcze dalej od nas niż Mars, gdzie temperatury nie są szczególnie wysokie. Nasuwa się pytanie, skąd pochodzi energia do tak silnych rozbłysków i dlaczego pojawiają się one tak często.

 

W miarę jak Kometa Diabła kontynuuje swoją trwającą 71,2 lat podróż wokół Słońca, oczekuje się, że osiągnie szczyt jasności w połowie kwietnia 2024 roku. Na ten niebiański spektakl z niecierpliwością wyczekują zarówno zawodowi astronomowie, jak i amatorzy obserwacji gwiazd.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj