Tajemnicza figurka z Wyspy Majów - Ślad kosmicznych gości w kulturze prekolumbijskiej?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Gdy myślimy o starożytnych Majach, zazwyczaj wyobrażamy sobie wspaniałe piramidy, skomplikowany kalendarz i wspaniałe rytuały. Lecz ostatnie odkrycie na tzw. "Wyspie Umarłych" Majów wstrząsnęło światem archeologii, dodając do tej listy niezwykle fascynujący element – figurkę, która mogłaby przedstawiać kosmitę w skafandrze kosmicznym.

 

 

Wyspa Haina, położona niedaleko meksykańskiego stanu Campeche, znana jest z licznych odkryć figurek z czasów prekolumbijskich. Większość z nich przedstawia postacie z życia codziennego Majów, takie jak szlachcice czy kapłani. Jednakże ostatnio odkryta figurka drastycznie różni się od innych. Na pierwszy rzut oka widać, że nie przedstawia typowego mieszkańca tamtych czasów.

 

Niektórzy entuzjaści teorii starożytnych astronautów twierdzą, że to dowód na kosmiczną wizytę u Majów. Skafander, w którym znajduje się postać, może sugerować, że jego nosiciel potrzebował ochrony przed warunkami panującymi na naszej planecie, lub wręcz przeciwnie - przed niebezpieczeństwami kosmicznej podróży. Możliwe, że dla Majów był to bóg lub posłaniec z gwiazd, który przyniósł im wiedzę lub ostrzeżenie.

 

Inni badacze podchodzą do tematu bardziej konserwatywnie. Uważają, że może to być artefakt o charakterze rytualnym. Majowie byli znani z bogatej kultury duchowej, a ich rytuały często zawierały skomplikowane symbole i przedmioty. Figurka mogła być używana w ceremoniach, aby reprezentować bóstwo, ducha lub mityczną postać z legend Majów.

 

Nie można również zapominać o możliwości, że jest to po prostu produkt artystycznej wyobraźni twórcy. Tak jak dzisiejsi artyści tworzą dzieła inspirowane fantazją, tak starożytni rzemieślnicy również mogli czerpać inspiracje z mitów, snów lub opowieści.

 

Nie można jednak ignorować innych odkryć w regionie, które sugerują obecność tajemniczych istot w wierzeniach prekolumbijskich. Wiele artefaktów przedstawia postacie, które trudno jednoznacznie przypisać do znanych nam istot czy stworzeń.

 

Niezależnie od interpretacji, jedno jest pewne: odkrycie to dodaje kolejny rozdział do fascynującej historii Majów. Z każdym takim odkryciem stajemy przed pytaniem, ile jeszcze sekretów skrywa przed nami starożytny świat? I choć odpowiedź na to pytanie może być trudna do ustalenia, badacze na pewno nie przestaną szukać kolejnych śladów, które pozwolą lepiej zrozumieć tę zagadkową cywilizację.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj