Tajemnicza gwiazda pojawiła się w centrum Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: The Astrophysical Journal

Międzynarodowy zespół astronomów znalazł potwierdzenie wcześniej uzyskanych danych, że w centrum Drogi Mlecznej w pobliżu czarnej dziury znajduje się nowonarodzona gwiazda.

 

Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal. Zespół naukowców odkrył bardzo młodą gwiazdę we wczesnych stadiach jej powstawania. Obiekt znajduje się w pobliżu supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A* (Sgr A*), która z kolei znajduje się w samym centrum naszej galaktyki.

 

W nowym badaniu naukowcy przetestowali wstępne dane uzyskane przez ich poprzedników. Obserwacja potwierdziła istnienie młodego, masywnego obiektu, nazwanego X3a. Obliczenia wykazały, że wiek tej gwiazdy to zaledwie kilkadziesiąt tysięcy lat. Według kosmicznych standardów jest dzieckiem. Ta gwiazda okazała się jeszcze młodsza od ludzkości.

 

Sam fakt jego pojawienia się zaintrygował naukowców. Teoretycznie taka gwiazda nie może istnieć, ponieważ znajduje się bardzo blisko supermasywnej czarnej dziury. Astronomowie wysunęli przypuszczenie, że gwiazda pierwotnie powstała w obłoku pyłu krążącym wokół gigantycznej czarnej dziury i dopiero po pierwszym etapie swojego powstania weszła na swoją obecną orbitę.

 

Uważa się, że okolice czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej to agresywne środowisko charakteryzujące się bardzo dynamicznymi procesami oraz twardym promieniowaniem rentgenowskim i ultrafioletowym. Ogólnie przyjętą teorią jest to, że takie warunki zapobiegają powstawaniu gwiazd takich jak nasze Słońce i że tylko bardzo stare gwiazdy mogą okrążać czarną gwiazdę przez „dynamiczne tarcie”.

 

Jednak nowe badania dowodzą, że agresywne warunki i bliskość czarnej dziury nie zakłócają procesu formowania się gwiazd. Co więcej, astrofizycy wyciągnęli z archiwów dane obserwacyjne 20 lat temu. Wtedy w bezpośrednim sąsiedztwie Sagittarius A* odkryto już bardzo młode gwiazdy. Jednak odkrycie to zostało przyjęte ze sceptycyzmem, wielu przypisywało je błędom przyrządów obserwacyjnych.

 

A teraz otrzymaliśmy dokładne dowody na istnienie nowonarodzonej gwiazdy X3a, która jest 10 razy większa i 15 razy cięższa od naszego Słońca. Jego identyfikacja umożliwiła wprowadzenie do nauki nowego terminu: pojawienie się bardzo młodych gwiazd bardzo blisko supermasywnej czarnej dziury, naukowcy nazwali „paradoksem młodości”.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj