Tajemnicza mapa nieba dysk z Nebra. Czy Ziemia miała trzy księżyce?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Odkrycie zaskakującego artefaktu z okresu późnej starożytności w Saksonii-Anhalt w Niemczech, znanej jako dysk z Nebra, niewątpliwie przyczyniło się do ożywienia starożytnego mitu o istnieniu trzech księżyców krążących wokół Ziemi. Dysk, datowany na około 1600 rok p.n.e., przedstawia złotą mapę nieba z niezwykłym układem ciał niebieskich, w tym co wygląda na trzy księżyce. Czy Ziemia mogła kiedyś mieć więcej niż jeden satelita naturalny?

 

Według niektórych mitów i legend, Ziemia kiedyś faktycznie miała trzy księżyce: Lelya, Fatta i Month. Te trzy satelity podobno orbitowały wokół naszej planety w różnych okresach: Lelya kończyła pełny obrót w ciągu 7 dni, Fatta w 13 dni, a Month - 29,5 dnia. Istnieją teorie sugerujące, że ślady kolizji z ciałami niebieskimi na Ziemi mogą być pozostałościami tych dawnych księżyców.

 

W rzeczywistości naukowcy rozważali możliwość istnienia więcej niż jednego satelity naturalnego Ziemi. Istnieje wiele hipotez tłumaczących, dlaczego mogły one zniknąć, takich jak zderzenie z innymi ciałami kosmicznymi lub dryf w przestrzeń kosmiczną pod wpływem interakcji grawitacyjnych z innymi planetami.

Jednak, jak podkreśla astronom José Luis Gallego, "nawet jeśli te księżyce istniały, byłyby bardzo małe i nie miałyby znaczącego wpływu na Ziemię". Potrzeba więcej dowodów, niż tylko legendy i mitologia, aby naukowo potwierdzić takie założenia.

 

Ziemia zdecydowanie ma jednego satelitę naturalnego - Księżyc, którego obecność i wpływ na naszą planetę są niezaprzeczalne. Istnienie dodatkowych księżyców pozostaje jednak w sferze spekulacji i teorii. Bez konkretnych naukowych dowodów, teoria o trzech księżycach Ziemi nadal pozostaje tajemnicą, choć fascynującą.

Tajemniczy dysk z Nebra, niezależnie od interpretacji, jest bez wątpienia fascynującym zabytkiem archeologicznym, który pokazuje, jak nasi przodkowie interpretowali niebo. Jak stwierdził słynny astronom Neil deGrasse Tyson, "Wszyscy żyjemy pod tym samym księżycem, ale nie widzimy tego samego księżyca. Każdy widzi to na własne oczy." Ten uniwersalny punkt widzenia podkreśla, jak wiele tajemnic kosmosu czeka jeszcze na odkrycie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika replikant3d

ŻĄDEN z nich łącznie z

ŻĄDEN z nich łącznie z dzisiejszym nie były naturalne. Masa takich trzech księżyców rozerwałaby planetę , albo by na nią spadły gdyby były naturalne.To Arki. Dwie z nich odleciały a trzecia została na orbicie ( obecny księżyc) Jako stacja obserwacyjna.

Skomentuj