Tajemnicza mitologia Dogonów i ich połączenie z Syriuszem

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Niewielu ludzi na świecie słyszało o plemieniu Dogonów, zamieszkującym skaliste wyżyny w Mali, w zachodniej Afryce. Jednak ich unikalne wierzenia i mitologia przyciągnęły uwagę badaczy i entuzjastów teorii kosmicznych. Centralnym elementem tych wierzeń jest przekonanie o pochodzeniu Dogonów z systemu gwiazdowego Syriusz.

 

 

Dogoni są znani z niezwykle zaawansowanej wiedzy astronomicznej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nie dysponują nowoczesnymi narzędziami obserwacyjnymi. Wiedzą na przykład, że Syriusz, najjaśniejsza gwiazda na naszym niebie, ma niewidocznego towarzysza, którym jest biały karzeł. Co więcej, Dogoni twierdzą, że zdobyli tę wiedzę nie od ziemskich badaczy, ale od istot pozaziemskich, które odwiedziły ich wieki temu.

 

Podstawą tych wierzeń jest mit o istotach zwanych Nommo. Według Dogonów, Nommo pochodzą z Syriusza i przynieśli z sobą wiedzę oraz technologię. Te istoty, często opisywane jako połączenie człowieka i ryby, miały nauczyć Dogonów astronomii, matematyki oraz innych zaawansowanych nauk.

Niektórzy badacze uważają, że tak dokładna wiedza Dogonów o systemie Syriusz, w tym o obecności białej karłowatej gwiazdy, która została odkryta dopiero w XX wieku przez naukowców za pomocą nowoczesnych teleskopów, jest dowodem na to, że plemię to miało rzeczywisty kontakt z obcymi. Inni twierdzą, że mit o Nommo mógł powstać pod wpływem ziemskich odkrywców czy misjonarzy, którzy dzielili się swoją wiedzą z Dogonami.

 

Jednak tajemnica pozostaje. Jak możliwe jest, że izolowane plemię w głębi Afryki posiadało taką wiedzę o kosmosie? Czy mit o Nommo jest jedynie produktem bogatej wyobraźni, czy może jest w nim ziarno prawdy o odwiedzinach pozaziemskich w przeszłości?

 

Choć współczesna nauka jest ostrożna w wyciąganiu daleko idących wniosków, nie można zaprzeczyć, że mitologia Dogonów jest fascynująca i zachęca do dalszych badań. Może w przyszłości odkryjemy więcej dowodów, które pozwolą nam zrozumieć, skąd Dogoni czerpali swoją niezwykłą wiedzę o gwiazdach.

 

Na razie pozostaje nam podziwiać bogactwo kultury i wierzeń tego plemienia oraz zastanawiać się nad niewyjaśnionymi tajemnicami, które kryją się w ich opowieściach o kosmicznych przybyszach z Syriusza.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj