Tajemnicze kręgi z kości zadziwiają badaczy! Czym jest rosyjskie "Bonehenge"?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Około 20 000 lat temu na terenie dzisiejszej Rosji, zbudowano okrągłą strukturę, która została wykonana z gigantycznych kości mamutów. Ta niezwykła konstrukcja zyskała przydomek „Bonehenge” i znajduje się w miejscu o nazwie Kostenki, gdzie odkryto już około 70 podobnych struktur z kości.

Uważa się, że krąg został zbudowany przez paleolitycznych myśliwych-zbieraczy podczas ostatniej epoki lodowcowej, kiedy to temperatura regularnie spadała do -20 stopni Celsjusza w okresie zimowym. Wspomniana konstrukcja została zbudowana w najzimniejszym okresie epoki lodowcowej. Należy przypomnieć, że ostatnia epoka lodowcowa trwała od 75 000 do 18 000 lat temu, a najzimniejsze i najcięższe czasy to okres od 23 000 do 18 000 lat temu.

Nasi przodkowie zdołali przeżyć w tym desperacko zimnym i wrogim środowisku. Jest to o tyle zaskakujące, że w tym samym czasie w innych obszarach naszej planety, większość siedlisk zlokalizowanych na podobnych szerokościach geograficznych w Europie została opuszczona. Najstarszy krąg kostny, miał średnicę 12,5 metra i został zbudowany głównie z kości mamuta. Obejmował on 64 czaszki i 51 dolnych szczęk. Więcej kości znaleziono we wnętrzu konstrukcji, a także w trzech dużych dołach zlokalizowanych na krawędzi koła.

University of Exeter

Podczas gdy zdecydowana większość kości pochodziła od mamutów, inne należały do koni, reniferów, wilków, niedźwiedzi, lisów arktycznych i lisów czerwonych. Oprócz kości, w strukturze znaleziono również resztki miękkich roślin i zwęglone drewno, co wskazywało, że ludzie rozpalali ogniska, a także gotowali i jedli rośliny. 

University of Exeter

Dodatkowe 70 struktur kostnych było prawdopodobnie używanych jako domy. Zakłada się, że ostatecznie mogły one zostać porzucone z powodu braku pożywienia. Niejasności dotyczą głównie owalnej struktury, która nie była wykorzystywana jako mieszkanie. W każdym razie, nie znaleziono zbyt wielu dowodów sugerujących, że ludzie pozostali tam przez dłuższy czas, co oznacza, że jej cel pozostaje na razie tajemnicą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj