Tajemnicze pętle w strukturze rzeczywistości: fizycy po raz pierwszy zobaczyli „pierścienie Alicji”

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Nieprzeciętne odkrycia w świecie nauki mają niezwykłą zdolność do zmieniania naszego sposobu postrzegania rzeczywistości. Jedno z takich odkryć dotyczy tajemniczych pętli, które niedawno zostały zaobserwowane w superzimnym gazie, odsłaniając tajniki unikalnego magnetyzmu. Te enigmatyczne pierścienie, które przypominają zakręty z krainy czarów, zostały nazwane „pierścieniami Alicji” - hołd dla postaci z literatury, której przygody często prowadziły ją w niewiarygodne miejsca.

 

Monopole, te trudne do uchwycenia bieguny magnetyzmu, są w środku tej fascynującej historii. W tradycyjnym rozumieniu, kiedy przecinasz magnes, nadal masz dwa bieguny: północny i południowy. Jednak w świecie kwantowym, monopole zdają się działać inaczej, stwarzając jednokierunkowy magnetyzm. Zdolność do postrzegania tych jednokierunkowych biegunów magnetycznych w polach kwantowych otworzyła drzwi do zrozumienia zawiłości natury na poziomie mikroskopijnym.

Fizyk Mikko Möttonen z Uniwersytetu Aalto w Finlandii, prowadził badania nad tymi niezwykłymi strukturami kwantowymi. W 2015 roku jego zespół zaobserwował izolowany monopol topologiczny w kondensacie Bosego-Einsteina, czyniąc to jednym z kluczowych momentów w badaniach nad tym zagadnieniem. Ale nauka jest dynamiczna. Dwa lata później, Möttonen i jego zespół dokonali jeszcze jednego zaskakującego odkrycia: monopole mogą ewoluować i przekształcać się w coś zupełnie innego, a mianowicie w struny Alicji.

Co czyni pierścienie Alicji tak fascynującymi? Chociaż tradycyjne monopole istnieją tylko przez chwilę, pierścienie Alicji potrafią trwać nawet dwadzieścia razy dłużej. David Hall, fizyk z Amherst College, zauważa, że z zewnątrz te pierścienie mogą wyglądać jak typowe monopole. Ale rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, gdy spojrzymy głębiej, a przejście przez pierścień może odmienić nasze postrzeganie otaczającego świata.

To niezwykłe odkrycie pozwala naukowcom zgłębiać tajemnice jednokierunkowego magnetyzmu w polach kwantowych. W miarę jak zespół Möttonena kontynuuje swoje badania, staje się jasne, że nasze zrozumienie wszechświata ewoluuje. Dzięki takim przełomom jak pierścienie Alicji, jesteśmy coraz bliżej zrozumienia rzeczywistości na najbardziej podstawowym poziomie i dziwnych zjawisk, które w niej zachodzą.

 

Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature Communications

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj