Tajemnicze pierścienie wirowe Etny - niezwykły spektakl natury

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Etna, położony na Sycylii wulkan, znany jest jako najbardziej aktywny wulkan w Europie. Jego dynamiczna natura i wyjątkowa aktywność wulkaniczna nieustannie przyciągają uwagę naukowców i turystów z całego świata. Ostatnio jednak to nie sama aktywność wulkaniczna, ale dziwne i hipnotyzujące „pierścienie wirowe” stały się przedmiotem zainteresowania i zachwytu.

 

Te tajemnicze pierścienie, składające się z mieszanki dymu, pary i gazów, wybuchają z pojedynczego otworu wentylacyjnego w kraterze Bocca Nuova. Zjawisko to, obserwowane od około tygodnia, nie wykazuje oznak zatrzymania i stanowi wyjątkowy spektakl natury.

 

Pierścienie wirowe Etny powstają w wyniku eksplozji pęcherzyków gazu w wąskim kanale nad komorą magmową. Dzięki działaniu siły, gaz porusza się w kierunku powierzchni z dużą prędkością. Proces ten prowadzi do zubożenia gazu wzdłuż ścian przewodu, co w efekcie tworzy pierścieniowy kształt. Właśnie ta niezwykła aktywność wulkaniczna sprawia, że Etna ma więcej pierścieni wirowych niż jakikolwiek inny wulkan na świecie.

W niedawnym badaniu opublikowanym w Scientific Reports odkryto, że doskonałe pierścienie wymagają połączenia szybkiego uwalniania gazu z pęcherzyków gazu i dobrze ukształtowanego otworu wyrzutowego. Ta wyjątkowa kombinacja jest odpowiedzialna za niezwykłą doskonałość pierścieni wirowych Etny.

 

Chociaż pierścienie wirowe obserwowano również na innych wulkanach, takich jak Stromboli, na Etnie są one szczególnie imponujące. W 2000 roku wulkan ten wyzwolił rekordową liczbę pierścieni wirowych - 5000. Obecna liczba jest podobna do tego okresu, co może świadczyć o możliwym wzroście aktywności wulkanicznej.

 

Warto jednak zaznaczyć, że ostatnie działania Etny, w tym otwarcie nowego otworu wentylacyjnego w Bocca Nuova i małe erupcje w południowo-wschodnim kraterze, nie oznaczają, że zbliża się duża erupcja. Wydarzenia te jednak świadczą o dynamicznym charakterze wulkanu i jego nieustannej aktywności.

 

Tajemnicze pierścienie wirowe Etny są nie tylko fascynującym zjawiskiem przyrodniczym, ale także ważnym źródłem informacji o dynamicznej naturze wulkanu. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć implikacje pierścieni wirowych, ich obserwacja przypomina o nieprzewidywalnej i porywającej sile natury, której świadkiem może być jedynie jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj