Tajemnicze ruiny Baalbek, czy to pozostałości po zapomnianych cywilizacjach?

Kategorie: 

Kamień Południa w Baalbek

Baalbek jest powszechnie uważany za kompleks zbudowany przez Rzymian. Znajduje się tam największa kiedykolwiek zbudowana przez Rzymian świątynia Jowisza, jeden z cudów starożytnego świata.  W tym odległym miejscu w dolinie Bekaa w dzisiejszym Libanie, cesarze rzymscy podróżowali 2000 km by składać ofiary swoim bogom i odbierać wskazania wyroczni o losie ich imperium.

 

Wiele się zmieniło w ciągu dwóch tysięcy lat.  Wspaniała świątynia leży w gruzach jakby opuszczona przez swoich bogów, i pełna zapomnianych tajemnic. Nawet ruiny zostały zaniedbane turystyka podupada tam, bo zabytki znajdują się w obszarze niestabilnym politycznie.

 

Niektórzy archeolodzy mogą również chcieć, aby Baalbek został pochowany na zawsze.  Bo to właśnie tam znajduje się największy obrobiony bloku kamienny na świecie, słynny Kamień Południa, znajdujący się w kamieniołomie położonym zaledwie dziesięć minut spacerem od świątyni Akropolu.  Ten ogromny kamień waży około 1000 ton, czyli jest tak ciężki jak trzy Boeingi 747.

 

To, co jest najbardziej interesujące w Baalbek to właśnie fundamenty, na których budowali Rzymianie. Wspominana Świątynia Jowisza została postawiona w miejscu gdzie na ziemi znajduje się fundament zbudowany z bloków podobnych do kamienia Południa. Ta kamienna platforma ma 7,3 metra wysokości i w jej skład wchodzą 3 obrobione prostopadłościany ważące po około 700 ton każdy. One również zostały wycięte w pobliskim kamieniołomie. Zagadką pozostaje to jak zostały one przetransportowane i tak dokładnie dopasowane, że z pewnej odległości niewidoczne są nawet miejsca ich styku.

 

Jak się przypuszcza platforma ta może być o kilkanaście wieków starsza od Świątyni Jowisza. Tymczasem nawet w czasach współczesnych z wykorzystaniem całej posiadanej wiedzy i techniki stworzenie czegoś takiego wiązałoby się z wielkim wysiłkiem i mogłoby być trudne do wykonania. Kłopot nastręcza zwłaszcza manewrowanie gigantycznymi blokami.

 

Uważa się powszechnie, że bloki były transportowane dzięki sile ludzkich mięśni i drewnianych platform z linami. Przy założeniu współczynnika tarcia na 0,2 i tego, że do każdej z platform byłoby przymocowane sto lin to na każdą z nich przypadałaby siła ciągu odpowiadająca 7650 kg. Jeżeli każdy z niewolników ciągnął z siłą 20 kg, jedną linę musiało ciągnąc 382, a 100 lin 38 200.

 

Nie brzmi to realistycznie, bo trudno sobie wyobrazić armię prawie 40 tysięcy niewolników ciągnących jeden kamień na odległość 1,5 km. Ale jeśli nie mogło się to odbyć w sposób, w jaki uważają archeolodzy to jak tego dokonano?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika felicyta

@zielonawyspa, ndz.,

@zielonawyspa, ndz., 2012-03-11 18:28,Cywilizacja popotopowa miała wiedzę by budować za pomocą swojej niesamowitej wiedzy przekazanej jej przez nadistotę ludzką Noego i jego synów i córki !

-tak, potwierdzam, uleszka jest superowa i prawdziwa strona a dzisiejsza historia to stek klamstw. Polecam czytac calosc.
Co do Noego to byl wynikiem sztucznego zaplodnienia jego matki przez kosmitow (Ksiega Henocha o tym mowi), podobnie jak pozniej Jezus.
Noe byl wiec polkosmita i mial 3 synow- Cham, Sem i Jafet. Corek nie mial ale potop przezyly 3 zony jego synow.
Co do wspomnianych budowli, w tym piramid, to byly rowniez dzielem kosmitow, prawdopodobnie z Oriona. Budowle te siegaja czasow sprzed 12 i pol tysiaca lat. Potem prawdopodobnie nastapil wielki uskok Ziemi co wywolalo przesuniecia kontynentow i katastrofalny w/w potop. Wiecej info http://uleszka.uprowadzenia.cba.pl/webacja/tematy.htm

Portret użytkownika feniks

jesteśmy karmieni kłamstwami

jesteśmy karmieni kłamstwami od wieków, narzucanie swojej woli i religi jest nikczemne, człowiek rodzi się wolny i ma prawo znac prawdę, a niestety większości władzy na tym nie zależy ponieważ kto by ich utrzymywał, może maja rację Ci co uważają, że człowiek został stworzony do pracy jako niewolnik, nawet teraz jest to bardziej prawdopodobne, niż kiedykolwiek, od zarania dziejów byli królowie, cesarzowie, teraz rządy, partie i korporacje, zobaczcie ile zwykły obywatel ( w wolnej Polsce) ma obciążen podatkowych - to jest niepojete, skoro połowę swojej pracy przez pół swego życia musi oddawac Państwu i władzy religijnej a Oni jak przychodzi co do czego traktują Cię jak smiecia, to jest to zbawienie - żyj, pracuj dobrze służ i umieraj...nie wnikam w teorie o obcych istotach,... wiem jedno w naszej rzeczywistosci rządzą proste prawa i zjawiska,przeciwieństwa, odwrotności, odwzorowania , skala i prawdopodobieństwoczłowiek jest istotą rozumną zdolną do pojmowania świata i nauczania się, więc albo nasi przodkowie byli wybitnymi geniuszami, którzy przenieśli te prawa w życie albo ktoś ich tego nauczył, m.in. jak życ aby się nie narobic i rządzic... smutne, że tylu ludzi tego nie widzi,

Portret użytkownika bol

Jeżeli przyjżeć się tym

Jeżeli przyjżeć się tym rozrzuconym po kontynentach, potężnym , monumentalnym budowlą epoki kamiennej to na czystą logikę możemy założyć że:1. wyciosali to krzemiennymi siekierkami  i przenieśli przy użyciu sznurka i drewnianych belek2. na Ziemi żyli giganci i dla nich to była pestka3. posiadali jakąś technologię cięcia i znali antygrawitację żeby to przenosićSami sobie wybierzcie w którą wersję wierzycie.Ja pierwszą możliwość odrzuciłem.

Portret użytkownika nahalny

  Masz rację   - baca - 

  Masz rację   - baca -  polecam przy tej okazji pooglądać sobie obrazki z Puma Punku oraz zaczerpnąć troche informacji z tym miejscem oraz związanej z obróbką  kamienia to od razu się wyjaśni  jak to z tymi bogami jest  Smile   według starożytnych cywilizacji przylecieli sobie po złoto i uczynili sobie człowieka na obraz " swój - nasz " i religię , żeby dla nich pracował , co można prześledzić na wielu  ściennych dziełach praktycznie z każdego zakątka ziemi  Smile   ( w skrócie dla leniwych o  Puma Pumku :  według podań bogowie uczynili  to miasto w ciagu jednej nocy , no i  ja się im nie dziwię, bo my dzisiaj nie potrafilibyśmy przetransportować  takich kilkuset tonowych bloczków  nie mówiąc o ich tak precyzyjnej obróbce ) .

Portret użytkownika Czarna Dziura

był 100lat temu pewien

był 100lat temu pewien kamieniarz Litwin lub Estończyk o polsko brzmiącym nazwisku i starych zydowskich korzeniach, który wyemigrował do stanów.
sam jeden robił z kamykami rzeczy trudne do uwierzenia.
Po jego śmierci znaleziono fragmenty maszynki, której używał do przenoszenia bardzo ciężkich blokow.
 
Wiecie o kim mowa?
 

Strony

Skomentuj