Tajemnicze śpiewające piaski odkryte po raz pierwszy na chińskim wybrzeżu

Image

Źródło: Pixabay.com

W Chinach po raz pierwszy na wybrzeżu kraju odkryto tajemnicze zjawisko akustyczne, tzw. śpiewające piaski. Naukowcy dokonali odkrycia na terytorium wyspy w tropikalnej prowincji Hainan.

Według agencji informacyjnej Xinhua, odkrycia dokonali specjaliści z Northwestern Institute of Environment and Resources (NIEER) w Chińskiej Akademii Nauk. Śpiewające piaski odkryto w Hainan i jest to pierwszy przypadek odnotowania takiego zjawiska u wybrzeży Chin.

 

Samo zjawisko nie jest wyjątkowe. Piaski śpiewające występują w wielu krajach. Występują również w Chinach, w wielu wewnętrznych regionach tego kraju. Jednak na wybrzeżu nie znaleziono jeszcze śpiewających piasków. A teraz zespół NIEER znalazł kilka takich miejsc wzdłuż wybrzeża Clearwater Bay, Półwyspu Shenzhou i innych części Hainan.

 

Śpiewające piaski są często określane również jako piaski grzmiące, gwizdające, muzyczne, a nawet szczekające. Zjawisko to nie zostało w pełni zbadane. Ogólnie przyjęta teoria mówi, że występuje na obszarach pustyni lub wybrzeża, gdzie dźwięki wiatru są naturalnie wytwarzane ze względu na połączenie fizycznych właściwości piasku, w tym wielkości ziaren i składu.

Image

Nowe badanie pokazuje, że w Hainan wyjątkowa geomorfologia i dynamika fal utworzyły dobrze posortowane piaski przybrzeżne pod względem wielkości ziaren. Naukowcy porównali cechy piasków śpiewających przybrzeżnych z cechami piasków pustynnych. Okazało się, że różnią się od siebie.

 

Tak więc na obszarach przybrzeżnych powierzchnia piasku ma typowe kratery w kształcie litery V utworzone w wyniku podwodnego działania mechanicznego. W wyniku tego mechanizmu powstaje dobrze rozwinięta struktura porowata powierzchni, która jest ważnym czynnikiem kontroli dźwięku. Widmo częstotliwości śpiewających piasków przybrzeżnych okazało się węższe niż pustynnych. Wyróżnia go znaczna proporcja dźwięków ostrych io wysokiej częstotliwości.

Ocena:
Brak ocen