Tajemnicze spowolnienie jądra Ziemi - co to oznacza dla naszej planety?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Chińskiej Akademii Nauk rzucają nowe światło na to, co dzieje się w samym sercu naszej planety. Okazuje się, że wewnętrzne jądro Ziemi stopniowo spowalnia swój obrót, pozostając w tyle za ruchem powierzchni Ziemi. To zaskakujące odkrycie, które może mieć dalekosiężne konsekwencje.

 

 

Ruch wewnętrznego jądra Ziemi od dawna był przedmiotem ożywionej dyskusji w środowisku naukowym. Niektóre badania sugerowały nawet, że jądro wiruje szybciej niż zewnętrzne warstwy naszej planety. Jednak najnowsze ustalenia naukowców z USC i Chin zdają się ostatecznie rozstrzygać tę kwestię.

 

Według profesora Johna Vidala z Wydziału Nauk o Ziemi, około 2010 roku tempo rotacji wewnętrznego jądra wyraźnie spadło i od tego czasu pozostaje w tyle za ruchem powierzchni Ziemi. Naukowcy doszli do tych wniosków po przeanalizowaniu danych sejsmicznych z ponad 120 trzęsień ziemi, które nawiedziły region Sandwich Południowy w latach 1991-2023. Wykorzystali również informacje z radzieckich, amerykańskich i francuskich testów nuklearnych z początku lat 70. ubiegłego wieku.

 

Zdaniem profesora Vidala, spowolnienie rotacji jądra Ziemi jest spowodowane przez dwa główne czynniki. Po pierwsze, chodzi o pewne "ubijanie" otaczającego jądro płaszcza ciekłego, który generuje ziemskie pole magnetyczne. Po drugie, na ruch jądra wpływa również grawitacja górnych warstw stałego płaszcza.

 

Naukowcy zastanawiają się, jakie mogą być konsekwencje tego zjawiska. Według ich szacunków, spowolnienie rotacji jądra mogłoby zmienić długość dnia zaledwie o ułamek sekundy - około jednej tysięcznej. Jednak eksperci podkreślają, że wciąż nie do końca rozumieją, jak ten proces może wpłynąć na funkcjonowanie naszej planety w dłuższej perspektywie.

 

Dlatego naukowcy zapowiadają, że będą uważnie monitorować dalsze zmiany w obrębie jądra Ziemi. Być może w przyszłości uda się lepiej zrozumieć, jakie znaczenie ma ten kluczowy element naszej planety i jak jego zachowanie przekłada się na życie na powierzchni.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj