Tajemnicze sygnały radiowe emitowane spoza naszej galaktyki mogą być dowodem istnienia obcych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół astrofizyków korzystający z radioteleskopu Parkes Radio Telescope we wschodniej Australii, zdołali zaobserwować po raz pierwszy na żywo, niezwykłe i tajemnicze zjawisko pochodzenia pozagalaktycznego zwane FRB (Fast Radio Burst).

 

Nikt nie wie co je wywołuje, a dotychczas zarejestrowano jedynie 14 takich przypadków (7 w Parkes i 7 w Arecibo). Kiedyś sądzono, że FRB wywołują zapadające się gwiazdy neutronowe lub aktywność magnetarów. Jednak najnowszy przypadek obserwowany w czasie rzeczywistym wprowadza w te teorie pewne wątpliwości.

 

Zdarzenie określone jako FRB 140514, było oddalone od Ziemi o 5,5 miliarda lat świetlnych i zlokalizowano je w gwiazdozbiorze Wodnika. Ponad 20 procent emisji radiowej miało polaryzację kołową, co wskazuje na potężne pola magnetyczne w okolicy źródła.

 

Brak stałej polaryzacji liniowej wyklucza, że źródłem pochodzenia FRB są supernowe. W każdym razie nie zaobserwowano w tym miejscu żadnej poświaty, ani chwilowego wzrostu jasności, który mógłby powstać przy rozbłysku gamma. Astrofizycy rozkładają bezradnie ręce i stwierdzają otwarcie, że nie wiedzą, co powoduje tak potężne emisje, które trwają tylko kilka milisekund, ale są na tyle intensywne, że nasze Słońce emituje taką ilość energii przez miliony lat.

 

Szybki błysk radiowy to jedna z największych tajemnic astronomii. Ludzkość poszukująca śladów obecności obcych cywilizacji uznała, że należy nasłuchiwać transmisji radiowych. Od kilku dekad trwa nasłuch za pomocą ziemskich radioteleskopów. Nie można powiedzieć, że nic do tej pory nie odkryto, ale nie ma przekonujących dowodów, że jakaś inna cywilizacja zaśmieciła przestrzeń kosmiczną taką ilością transmisji radiowych jak nasza.

 

W tym kontekście nie można pomijac tego, że zjawiska FRB mogą być zarówno skutkiem jakiegoś nieznanego nam procesu, jak i próbami zwrócenia uwagi innym cywilizacjom o swoim istnieniu. Gdyby ludzkość była w stanie wysłać taki potężny sygnał radiowy, którym chciałaby zwrócić komuś uwagę, że istnieje, to z pewnością by tego dokonała.

 

 

Na podstawie wiadomości z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika mietek

Obcy są, istnieją,

Obcy są, istnieją, wypowiadają się tu, piszą akrykuły, nie znamy się przecież. Obcy wymyślają takie njusy, ale oni są ludźmi, tak jak my tu czytający i piszący. Nie ma innych obcych, uświadomcie to sobie.

Portret użytkownika Kazek12

Myslę, że liczenie lat przez

Myslę, że liczenie lat przez "naukowców geologów"  jest nadc wyraz błedne i nie mozna polegac na ich obliczeniach lat Ziemi, a tymbardziej odległości tych niby jakichś  galaktyk, które moga praktycznie w ogóle nie istnieć, bo to co nam sie pokazuje na filmach moze byc po prostu wyimaginowane przez tych "niby naukowców".

Portret użytkownika sio

Dokładnie - cokolwiek to było

Dokładnie - cokolwiek to było już nie istnieje, chyba że te doległości miedzygalaktyczne są o wiele mniejsze albo występują jakieś przeskoki czasowe itd.
Tak czy owak astronomia ma wiele zabawy i dość dobre życie. Program SETI kosztował krocie - nic nie osiągnął a pan Set Szostak ma się dobrze jako cały szef i jeździ niezłą furką.
Najważniejsze rzeczy jednak odbywają się poza przestrzenią i stamtąd informacje są dla nas najistotniejsze i nie potrzebujemy radarów nawet

Portret użytkownika Sajgoniarz

SIO, nie wiem jak Ty, ale mi

SIO, nie wiem jak Ty, ale mi się wydaje że SETI to przykrywka dla innych obliczeń. Zważywszy że wykorzystują one dośc sporą moc obliczeniową, do tego w programie SETI na platformie BOINC bierze udział dośc spora liczba użytkowników. Poza tym:
1. Jeżeli przyjmiemy że rządy wiedza o istnieniu obcyach, to po co mieliby trwonić kasę? Zasłona dymna?
2. Nawet jeżeli SETI coś odkryje, to i tak ludzie się prędko o tym nie dowiedzą, bo ludzie są zbyt głupi zeby przyjać do wiadomości ze obcy istnieją i nie ześwirować. Po prostu nikomu nie opłaca się żeby opinia publiczna wiedziała o istnieniu ETI. 

Portret użytkownika BEN

Może i ty będziesz miał

Może i ty będziesz miał problemy z ogarnięciem  tej przerażającej informacji że nie  jesteśmy sami  w wszechświecie , dziś nawet seniorzy mają otwarty umysł więc waść oszczedź nas i nie pisz tych bzdur. To pokolenia z lat  50 -60-70 -80....  mają ogromny bagaż doświadczeń  z techniką ,mechaniką  z odkryciami ludzkości, czego nie można  powiedzieć o póżniejszych pokoleniach , pokoleniach na ipadach .Myślę że ci ludzie przyjmą to do wiadomości bez problemu ,  tylko należy zadać pytanie komu zależy aby ludzkość się o tym nie dowiedziała.

Portret użytkownika KoFiPL

nie mówią prawdy wszystkie

nie mówią prawdy wszystkie instytucje które stracą na tym swoją pracę np. Seti stworzone żeby szukać sygnałów od obcych - jeśli by ujawnili że są i przesyłają to OK dowiedzieliśmy się że są itd. więc ciekawość zaspokojona a zatem rozwiązujemy wasze działania bo szkoda nam na to dalej kasy ładować. Tak samo w wojskiem, religiami i kościołami - wszystko uległo by rozpadowi stąd jest takie ciągłe okłamywanie ludzi mimo że ludzie to widzą i doświadczają na własne gały, a niektórzy wręcz mają spotkania face to face np. Jan Wolski czy Lech Chaciński i na świecie zapewne setki innych ludzi o których nawet nie wiemy, a może i tysiące ludzi którzy mieli kontakt a boją się przyznać komukolwiek z powodu wyśmiania itp. (to wyśmiewanie to jest jeden element z ogólnego prania mózgów. Nawet w głupich kabaretach robią sobie żarty z politycznych przekrętów i mega złodziejstwa tym sposobem a państwo zamiast dobrać im się do dupy to hi hi hi ha ha ha he he he i dalej robią co chcą - tak się otumania na śmiech i wyśmiewanie masowo społeczeństwo.)

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Kofi czy wiesz że projekt

Kofi czy wiesz że projekt SETI kosztuje 1mln usa dolarów rocznie?? Toż to drobne i dodatkowo dobrze wydawane bo my zwykli zjadacze chleba możemy brać udział w czymś wielkim. Tak projekt SETI już nieraz przyczynił się do rozwoju nauki. 
Dalej masz rację zajmij się wojskiem bo to są wydawane pieniądze totalnie bez sensu, bo na co?? Sam sobie odpowiedz. Gdyby tak wszystką kasę co idzie na "wojsko i uzbrojenie oraz wojny" wydać na naukowców to pomyśl gdzie by była dziś ludzkość....

Strony

Skomentuj