Kategorie:
Międzynarodowy zespół astrofizyków korzystający z radioteleskopu Parkes Radio Telescope we wschodniej Australii, zdołali zaobserwować po raz pierwszy na żywo, niezwykłe i tajemnicze zjawisko pochodzenia pozagalaktycznego zwane FRB (Fast Radio Burst).
Nikt nie wie co je wywołuje, a dotychczas zarejestrowano jedynie 14 takich przypadków (7 w Parkes i 7 w Arecibo). Kiedyś sądzono, że FRB wywołują zapadające się gwiazdy neutronowe lub aktywność magnetarów. Jednak najnowszy przypadek obserwowany w czasie rzeczywistym wprowadza w te teorie pewne wątpliwości.
Zdarzenie określone jako FRB 140514, było oddalone od Ziemi o 5,5 miliarda lat świetlnych i zlokalizowano je w gwiazdozbiorze Wodnika. Ponad 20 procent emisji radiowej miało polaryzację kołową, co wskazuje na potężne pola magnetyczne w okolicy źródła.
Brak stałej polaryzacji liniowej wyklucza, że źródłem pochodzenia FRB są supernowe. W każdym razie nie zaobserwowano w tym miejscu żadnej poświaty, ani chwilowego wzrostu jasności, który mógłby powstać przy rozbłysku gamma. Astrofizycy rozkładają bezradnie ręce i stwierdzają otwarcie, że nie wiedzą, co powoduje tak potężne emisje, które trwają tylko kilka milisekund, ale są na tyle intensywne, że nasze Słońce emituje taką ilość energii przez miliony lat.
Szybki błysk radiowy to jedna z największych tajemnic astronomii. Ludzkość poszukująca śladów obecności obcych cywilizacji uznała, że należy nasłuchiwać transmisji radiowych. Od kilku dekad trwa nasłuch za pomocą ziemskich radioteleskopów. Nie można powiedzieć, że nic do tej pory nie odkryto, ale nie ma przekonujących dowodów, że jakaś inna cywilizacja zaśmieciła przestrzeń kosmiczną taką ilością transmisji radiowych jak nasza.
W tym kontekście nie można pomijac tego, że zjawiska FRB mogą być zarówno skutkiem jakiegoś nieznanego nam procesu, jak i próbami zwrócenia uwagi innym cywilizacjom o swoim istnieniu. Gdyby ludzkość była w stanie wysłać taki potężny sygnał radiowy, którym chciałaby zwrócić komuś uwagę, że istnieje, to z pewnością by tego dokonała.
Na podstawie wiadomości z portalu astronomicznego:
Komentarze
Strony
Skomentuj