Tajemnicze sygnały radiowe nadawane w Rosji, pozostają zagadką od ponad 40 lat

Kategorie: 

Źródło: Mysterious Universe, Egor Evseev, YouTube

Na bagnistym terenie w okolicach Petersburga, istnieje pusta stacja radiowa, która emituje tylko dwa tajemnicze, zapętlone dźwięki od ponad 40 lat. Czy jest to opuszczona siedziba tajnych służb? Co mogą oznaczać enigmatyczne komunikaty?

Według nowego raportu BBC, tajemnica stacji radiowej nie dotyczy jej lokalizacji, a przeznaczenia. Lokalizacja ta jest znana jako „MDZhB” (pierwotnie UVB-76), a nadawany przez nią sygnał o częstotliwości 4625 kHz, może zostać odebrany przez dowolne radio krótkofalowe dostrojone do tej częstotliwości.

Wieże radiowe i opuszczone budynki są widoczne za żelaznym ogrodzeniem i znajdują się tam od 1973 roku, kiedy to zaczęto nadawać sygnał. Inne dźwięki niż buczenie, czy pojedyncze rosyjskie słowa są nadawane co kilka dni. „Stacja” ma bazę fanów, która słucha częstotliwości i śledzi nieparzyste transmisje, na przykład takie jak ta z Wigilii 1997 roku:

„Ya UVB-76, Ya UVB-76. 180 08 BROMAL 74 27 99 14. Boris, Roman, Olga, Mikhail, Anna, Larisa. 7 4 2 7 9 9 1 4.”

Najsłynniejsza transmisja miała miejsce 24 stycznia 2013 roku, kiedy słuchacze usłyszeli to:

„Uruchomiono polecenie 135.”

Ta wiadomość, w połączeniu z transmisją innej stacji, emitowanej z innego miejsca w pobliżu Moskwy, daje przypuszczenia, że są to wojskowe komunikaty. Jedna z teorii mówi o tym, że jest to operacja „Dead Hand Switch” – autonomiczny system, który ma wystrzelić pociski nuklearne w przypadku, gdy nie ma w pobliżu osoby odpowiedzialnej za naciśnięcie przycisku.

Inna hipoteza uważa, że jest komunikat z używanego przez Rosjan systemu śledzenia pocisków. Oznaczałoby to, że ​​rosyjscy szpiedzy mogliby w ten sposób wysyłać sobie wzajemnie zakodowane wiadomości. Komunikat „Uruchomiono polecenie 135.” z 2013 r. sugeruje, że był to sygnał pełnej gotowości do jakieś akcji.

UVB 76 УВБ 76 MDZhB FULL MESSAGE - 4.625 Khz

Z drugiej strony, może to być pewien rodzaj zakłócenia transmisji, a nie rzeczywisty sygnał. Zgodnie z tym, możliwe jest, że sygnał ten nie ma żadnego znaczenia i jest nadawany tylko aby wzbudzić czyjąś ciekawość. Zresztą, tego typu reliktów zimnej wojny jest znacznie więcej, ale to temat na zupełnie inny tekst.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika lipka

"Procedura 135" kojarzy się

"Procedura 135" kojarzy się tylko z jednym wydarzeniem - Krymem. Ankieta z czerwca 2013 roku pokazała, że większość zamieszkujących Krym jest przeciw Ukrainie, oczywiście są to Rosjanie i nie ma się czemu dziwić bo Ukraina stała się największą areną działania służb specjalnych, chyba wszystkich państw mających interesy polityczne, od uzyskania niepodległości w 1991 roku podobnie jak to było i jest w Polsce. Ale u nas nie było pomarańczowej rewolucji i euromajdanu, i za to cenię nasze społeczeństwo, że jest rozważne i nie daje się wciągać w gierki agentur.

Portret użytkownika b@ron

a czym to jest zasilane i na

a czym to jest zasilane i na kogo idą rachunki za prąd ? jak nadaje od 40 lat, to napewno elektrownia nie zasila tego za free a wiec właściciel musi regularnie płacić ... za zajęcie częstotliwości też się płaci i to dowody na to, że to nie może być opuszczone ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj