Tajemnicze tunele sprzed 4000 lat zostały znalezione w Chinach

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Archeolodzy odkryli sieć starożytnych tuneli w ruinach kamiennego miasta Houchengzui, położonego w Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii w Chinach. Te tunele, datowane na około 4300 do 4500 lat temu, stanowią ważną część rozległego stanowiska archeologicznego o powierzchni około 1,38 miliona metrów kwadratowych, znajdującego się na północnym brzegu rzeki Hun w powiecie Qingshuihe​​​​.

 

Miasto Houchengzui, mające kształt elipsy, składa się z wewnętrznego miasta, zewnętrznego miasta i bramnego domu, rozciągając się na około 1200 metrów długości i 1150 metrów szerokości. Jego potrójny system obronny, ujawniony podczas pięcioletnich wykopalisk archeologicznych, składa się z głównej ściany miasta, głównej bramy miasta, "twarzy końskich", ścian bramnych, tarasów i fos. Ten skomplikowany układ obronny jest podzielony na „wewnętrzną bramę” i „zewnętrzną bramę”​​.

 

Najnowsze wykopaliska ujawniły dodatkowy element zabezpieczeń – ukrytą podziemną sieć składającą się z sześciu przecinających się tuneli. Te tunele, umiejscowione na głębokościach od 1,5 do 6 metrów, promieniście rozchodzą się od centrum miasta. Tunelami tymi, o sklepieniach przypominających architektoniczne cechy jaskiń z okresu Longshan, o wysokości od 1 do 2 metrów i szerokości 1,5 metra, wykorzystywane były zarówno do transportu, jak i do celów obronnych i ofensywnych, znacząco wzbogacając nasze zrozumienie wczesnych chińskich systemów obrony miejskiej​​​​.

Archeolodzy wierzą, że projekt miasta Houchengzui, z jego wyrafinowanymi systemami obronnymi i ukrytymi tunelami, odzwierciedla jego kulturowe znaczenie w obronie wojskowej i strategiczną lokalizację. Trwające wykopaliska nadal odkrywają dodatkowe szczegóły na temat przeszłości miasta, w tym budynki wysokiego poziomu, obszary pochówku i inne pozostałości architektoniczne​​.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj