Tajemnicze zmarszczki w Drodze Mlecznej - ślad po starciu z nieznaną galaktyką

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii i Rensselaer Polytechnic Institute w Stanach Zjednoczonych dokonali zaskakującego odkrycia dotyczącego historii naszej galaktyki - Drogi Mlecznej. Okazuje się, że nasza macierzysta galaktyka doświadczyła niedawnego połączenia z nieznaną dotąd galaktyką, które miało miejsce około 2-3 miliardów lat temu. Dowody na to wydarzenie zostały odnalezione w danych z misji kosmicznej Gaia.

 

 

Badania opublikowane w czasopiśmie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" (MNRAS) wskazują, że Droga Mleczna posiada wyraźne zmarszczki w swoim halo - kulistym obszarze gwiazd i rozrzedzonego gazu otaczającym dysk galaktyki. Naukowcy twierdzą, że te zmarszczki najprawdopodobniej powstały w wyniku interakcji międzygalaktycznej, gdy Droga Mleczna zderzyła się z innym obiektem kosmicznym.

 

Do tej pory uważano, że ostatnie większe połączenie Drogi Mlecznej z inną galaktyką miało miejsce 8-11 miliardów lat temu, kiedy to doszło do fuzji z galaktyką karłowatą Gaia-Enceladus. Jednak odkrycie wyraźnych zmarszczek w halo galaktycznym sugeruje, że stosunkowo niedawno, bo około 2-3 miliardów lat temu, doszło do kolejnego takiego wydarzenia.

 

Naukowcy nazwali to wydarzenie "Fuzją Radialną Panny", ponieważ powstałe w jego wyniku gwiazdy i pozostałości z halo wewnętrznej Drogi Mlecznej poruszają się po bardzo ekscentrycznych orbitach, które przechodzą przez konstelację Panny.

 

Autorzy badania sugerują również, że w tym samym czasie mogło dojść do wielu innych fuzji galaktycznych, których ślady być może uda się odkryć w przyszłości. Dlatego też odkrycie zmarszczek w halo Drogi Mlecznej otwiera nowy rozdział w badaniach nad historią i ewolucją naszej macierzystej galaktyki.

 

Dane z misji Gaia dostarczyły nam niezwykle szczegółowych informacji na temat ruchu gwiazd w Drodze Mlecznej. Dzięki temu możemy zacząć lepiej rozumieć, jak nasza galaktyka kształtowała się na przestrzeni miliardów lat.

 

Odkrycie to z pewnością będzie stanowić ważny wkład w nasze zrozumienie złożonej historii Drogi Mlecznej i jej relacji z innymi obiektami kosmicznymi. Być może w przyszłości uda się nawet zidentyfikować tożsamość nieznanej galaktyki, która połączyła się z naszą macierzystą galaktyką.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj