Tajemniczy artefakt odkryty w Anglii. Nierozwiązana zagadka dziwnych dwunastościanów

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Odkrycie tajemniczego starożytnego artefaktu rzymskiego, zwanego dwunastościanem, przez grupę archeologów-amatorów w Anglii, ponownie rozpala wyobraźnię i zainteresowanie naukowców. Dwunastościan, okrągły przedmiot ze stopu miedzi o rozmiarach od piłki golfowej do grejpfruta, charakteryzuje się 12-stronnym kształtem, z różnymi otworami i występami. Pomimo odkrycia ponad 100 takich obiektów w całej Europie, ich funkcja pozostaje niejasna, czyniąc je jedną z „największych tajemnic archeologii”.

 

Artefakt odkryty przez Norton Disney History and Archaeology Group w Lincolnshire w Anglii, jest szczególnie wyjątkowy ze względu na swój doskonały stan i pełność, bez żadnych uszkodzeń, pomimo że był pochowany przez 1700 lat. Jego odkrycie zwiększa liczbę dwunastościanów znalezionych w rzymskiej Brytanii do 33, podczas gdy w całych północno-zachodnich prowincjach Imperium Rzymskiego znaleziono około 130 takich przedmiotów.

 

Wśród wielu teorii na temat zastosowania dwunastościanów, takich jak mierniki, kalendarze, ozdoby na berła, broń lub narzędzia, żadna nie została jednoznacznie potwierdzona. Wielu ekspertów zgadza się, że ze względu na skomplikowaną konstrukcję i wysoki poziom rzemiosła, artefakt ten nie był wykorzystywany do codziennych celów, lecz prawdopodobnie miał zastosowanie rytualne lub religijne.

 

Ta teoria jest wspierana przez przypuszczenia, że przedmioty te mogły być używane w magicznych rytuałach, co mogłoby wyjaśniać ich brak w historycznych zapisach, zwłaszcza w kontekście późniejszego przyjęcia chrześcijaństwa przez Imperium Rzymskie i zakazów dotyczących magii.

 

Niedawne odkrycie w Anglii jest nie tylko cennym dodatkiem do kolekcji tajemniczych artefaktów, ale także zachętą do dalszych badań, które mogą rzucić światło na ich możliwe zastosowanie i znaczenie w starożytnym rzymskim społeczeństwie. Grupa Norton Disney History and Archaeology Group planuje kontynuować wykopaliska w 2024 roku, co może przynieść więcej informacji na temat tego fascynującego odkrycia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj