Tajemniczy egipski barwnik emituje promieniowanie podczerwone

Kategorie: 

pixabay.com

Naukowców zainteresowała niezmienna intensywność egipskiego błękitu, wciąż pokrywającego starożytne sarkofagi i ściany grobowców. Jak się okazało, wykorzystywany przez egipcjan pigment emituje promieniowanie podczerwone.

Ostatnie badania wykazały, że niebieski barwnik stworzony w Egipcie ponad 5 tysięcy lat temu może być stosowany z powodzeniem jako proszek do pozyskiwania odcisków palców, w tych przypadkach, w których tradycyjne środki okazują się być niewystarczające. To niesamowite, że względnie prymitywna zdaniem archeologów cywilizacja była w stanie stworzyć coś takiego.

Właściwości barwnika mogą być przydatne do przeprowadzania badań sądowych. Przybywając na miejsce zbrodni, eksperci sądowi zazwyczaj stosują proszek o kontrastującym kolorze do przedmiotów, na których mogą być pozostawione odciski palców. Barwnik nanosi się w taki sam sposób, jak zwykły proszek, ale podczas oświetlania powierzchni lub jej fotografowania aparatem wyposażonym w filtr wrażliwy na podczerwień, możliwe jest uzyskanie znacznie bardziej wyraźnych obrazów.

Tajemnicze właściwości proszku nie zostały jeszcze wyjaśnione. Naturalnie nie oznacza to, że jego pochodzenie jest pozaziemskie, ale nie da się ukryć że sam fakt występowania śladów promieniowania czyni tą sytuację bardzo niewygodną dla środowiska naukowego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Jeżeli "można go stosować

Jeżeli "można go stosować jako proszek do odcisków palców", to znaczy że nie promieniuje, a pochłania promieniowanie o określonej długości fali (np. lampy UV) i albo je oddaje (fluorescencja) albo wygasza (ekstynkcja), tworząc ciemne tło.  Na bank zawiera jony jakiegoś metalu (lub kilku metali), stąd intensywność koloru po tylu wiekach - niewykluczone, że jest dość trujący, bo choć Egipcjanie nauki toksykologiczne mieli dość zaaawansowane to wielu dzisiaj znanych rzeczy w tej dziedzinie jednak nie wiedzieli... Współcześnie stosowane proszki do daktyloskopii obejmują m.in. argentorat (stop aluminium), proszki ferromagnetyczne lub fluorescencyjne.
 

 

Portret użytkownika taki_jeden

Do autora.

Do autora.
Fakt ze substancja emituje promieniowanie podczerwone znaczy tyle ze wydziela cieplo.
Prosze nie mylic z promieniowaniem jonizujacym (alfa, beta, gamma, itp).

Oczywiscie jest to bardzo ciekawa sprawa, ale mozliwe ze wynika z jakies reakcji chemicznej. Mozliwe ze ten barwnik reaguje z powietrzem w ten wlasnie sposob, badz z innymi materialami.

Portret użytkownika Bundy

Prymitywni archeolodzy myślą

Prymitywni archeolodzy myślą że są mądrzejsi od starożytnych cywilizacji a wychodzi na to że jak w planecie małp, małpy myślały że są najlepsze i najmądrzejsze a przy bombie atomowej stworzonej przez człowieka nie miały szans. Archeolodzy czyli prymitywne małpy.

Skomentuj