Tajemniczy kamień z jeziora Winnipesaukee - magiczny artefakt z Nowej Anglii

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Odkryty w 1872 roku podczas prac budowlanych w pobliżu jeziora Winnipesaukee w Nowej Anglii, Tajemniczy Kamień budzi fascynację zarówno amatorów, jak i zawodowych archeologów. Wykonany z rodzaju kamienia niewystępującego w New Hampshire, artefakt ma kształt jajka i jest bogato zdobiony enigmatycznymi rysunkami.

Zaszyty sześć stóp pod ziemią, w glinie, Tajemniczy Kamień zaskakuje swoją szczegółowością. Jest on wykonany z kwarcytu, odmiany piaskowca lub mylonitu, i przypomina swym kształtem gęsie jajo. Kamień ma około 10,2 cm długości i 6,4 cm grubości, waży 510,3 gramów. W obu końcach wydrążono otwory różnej wielkości, a całą powierzchnię wypolerowano.

 

Zdobią go różnorodne rzeźby, w tym odwrócone strzałki, księżyc w kropki, spirala, a także kolba kukurydzy składająca się z 17 ziaren. Po drugiej stronie kamienia widnieje koło z trzema postaciami. Jedna z nich przypomina łapę jelenia, druga ma duża uszy, zaś trzecia to tajemniczy symbol. Na spodzie kamienia widnieje tipi z czterema tyczkami, owalem i ludzką twarzą, która wydaje się być pełna znaczenia.

 

Tajemniczy Kamień odkryli pracownicy zatrudnieni przez Senecę A. Ladda, lokalnego biznesmena. Po jego śmierci kamień odziedziczyła córka Frances Ladd Coe, która w 1927 roku podarowała go Towarzystwu Historycznemu New Hampshire.

 

Chociaż początkowo przypuszczano, że kamień mógł być „przypomnieniem traktatu między dwoma plemionami”, ta hipoteza nie przetrwała próby czasu. Inne teorie sugerowały, że kamień był starożytnym narzędziem. Obecnie najbardziej prawdopodobna wydaje się teza, że jest to tzw. kamień narodzin – wyrób kultowy wielu plemion rdzennych mieszkańców Ameryki. Są one związane z duchowymi praktykami, rytuałami i wierzeniami i pomagają człowiekowi odnaleźć swoje miejsce w świecie i żyć w zgodzie z naturą.

 

Pochodzenie Tajemniczego Kamienia z jeziora Winnipesaukee pozostaje jednak zagadką. Może to świadczyć o tym, że historia człowieka nie jest tak prosta, jak nam się wydaje, i być może jeszcze nie znamy wszystkich odpowiedzi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Wyjaśnienie jego pochodzenia

Wyjaśnienie jego pochodzenia i znaczenia jest banalnie proste. Otóż "jajo" jest symbolem życia (tego inteligentnego) przyniesionego na ziemię przez tych, którzy rozsiewają je po całej galaktyce. Niektóre statki obcych mają właśnie taki owalny, przypominający jajo (ustawione pionowo) kształt.  Symboliczne przedstawione tam obrazki przedstawiają to co zostało na tą planetę przywiezione. Więcej dowiecie się z mojego poprzedniego komentarza w temacie o "obcych" - poszukajcie sobie.

Skomentuj