Tajemniczy kamienny krąg odkryty w Wielkiej Brytanii

Kategorie: 

Źródło: Historic England

W centrum prehistorycznego miejsca rytuałów w Kornwalii odkryto tajemniczy kamienny krąg. Według archeologów znalezisko w Castille Heng, niedaleko Bodmin, było dopiero drugim kamiennym kręgiem w hrabstwie. Został odkryty po serii badań w ramach projektu mającego na celu zachowanie i lepsze zrozumienie tego miejsca, które prawdopodobnie zostało zbudowane w okresie późnego neolitu (3000 - 2500 pne).

 

 

Zdefiniowany przez zewnętrzny wał i wewnętrzną fosę, Castille Henge miał być amfiteatrem dla zgromadzeń i rytuałów. Wcześniejsi badacze sugerowali, że miejsce to było wykorzystywane jako teatr w średniowieczu, a później jako fort podczas angielskiej wojny domowej. Anne Preston-Jones, szefowa projektu Heritage in Peril w Historic England, powiedziała, że badania w Castille Henge pozwoliły lepiej zrozumieć złożoność tego miejsca i jego znaczenie dla historii Kornwalii na przestrzeni tysiącleci.

 

Możliwość zastosowania nowoczesnych metod badawczych do intrygującego pomnika pojawiła się w 2021 r., kiedy został on włączony do programu Monuments Management Scheme (MMS) – partnerstwa między Historyczną Anglią a Cornish Archaeological Unit (CAU) w celu konserwacji i naprawy zabytków znajdujących się w Rejestrze Dziedzictwa w niebezpieczeństwie.

 

Wolontariusze, koordynowani przez CAU, oczyścili teren z roślinności, która zagrażała podziemnym złożom archeologicznym. Ta praca umożliwiła zespołom z Historycznej Anglii wykonanie pierwszych szczegółowych badań topograficznych i geofizycznych Castille Henge. Eksploracja, która zostanie szczegółowo opisana w raporcie Historic England jeszcze w tym roku, odkryła ślady dawno zakopanego kamiennego kręgu w centrum kurnika, co czyni go drugim kamiennym kręgiem w Kornwalii.

 

Castille Henge znajduje się w centrum Kornwalii, powyżej głównego skrzyżowania A30 z A391 do St Austell i A389 do Bodmin. Prace wykopaliskowe tutaj są dobrze zachowane i są owalnym wybiegiem o długości 223 stóp (68 m) i szerokości 203 stóp (62 m), z płaskim wnętrzem o długości 157 stóp (48 m) i 91 stóp (28 m).) na szerokość. Otaczająca fosa ma 24 stopy (7,6 m) szerokości i 5,9 stopy (1,8 m) głębokości, z zewnętrznym nasypem o wysokości do 5,2 stopy (1,6 m).

 

W wyniku rewolucji małe grupy podróżników zamieniły się w osiadłe społeczności, które budowały wioski i miasta. Niektóre kultury stosowały irygację i wycinały lasy, aby ulepszyć techniki rolnicze. Inni gromadzili żywność na wypadek głodu, a rolnictwo ostatecznie stworzyło różne role i podziały pracy w społeczeństwie, a także gospodarkę handlową.

 

W Wielkiej Brytanii okres ten był spowodowany ogromną migracją lub ruchem ludowym przez kanał La Manche. Obecnie prehistoryczne miejsca w Wielkiej Brytanii istnieją od czasów neolitycznych rolników do inwazji rzymskiej w 43 r n.e. Wiele z nich znajduje się pod ochroną dziedzictwa angielskiego i rozciąga się od stojących kamieni po masywne kamienne kręgi, od kopców po forty na wzgórzach.

Stonehenge, najsłynniejsza prehistoryczna budowla w Europie i być może na świecie, została zbudowana przez neolitów, a następnie ukończona w epoce brązu. Budowle neolityczne były powszechnie używane do ceremonii, świąt religijnych oraz jako centra handlowe i towarzyskie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj