Tajemniczy obiekt w kosmosie kwestionuje zasady fizyk - to coś między gwiazdą a czarną dziurą

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Odkryto tajemniczy obiekt niebieski, który poruszył grunt pod fundamentami rozumienia fizyki kosmosu, stawiając przed naukowcami perspektywę identyfikacji zupełnie nowego typu obiektu astronomicznego. To przełomowe odkrycie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Science, otwiera nowy rozdział w badaniach nad ekstremalnymi warunkami materii i potencjalnie redefiniuje granice znanej nam fizyki.

 

Gwiazdy neutronowe, będące zakończeniem ewolucji niektórych gwiazd, zaskakują niesamowitą gęstością, przekraczającą najszybsze wyobrażenia - ich masa porównywalna z wielkością miasta jest upakowana w przestrzeń zaledwie kilkunastu kilometrów średnicy. Jednak naukowcy od dawna poszukują odpowiedzi na pytanie, jak materii ekstremalnej udaje się uniknąć dalszego zapadnięcia, które skutkowałoby przekształceniem się w czarną dziurę.

 

W centrum tego zainteresowania znajduje się zatem prześwitująca granica pomiędzy gwiazdami neutronowymi a czarnymi dziurami, którą precyzyjnie bada międzynarodowy zespół astronomów. Kluczowe dla tego przedsięwzięcia stało się niedawne odkrycie w gromadzie gwiazd NGC 1851, gdzie zaobserwowany został układ składający się z pulsara milisekundowego i tajemniczego, masywnego obiektu, który z powodu braku wyraźnych sygnałów elektromagnetycznych unikał do tej pory klasyfikacji.

 

Pulsar milisekundowy, będący gwiazdą neutronową, która obraca się z niesamowitą prędkością, emitując przy tym regularne pulsacje radiowe, stał się kluczem do odkrycia natury towarzyszącego mu obiektu. Jego stałość i precyzja przekształcają go w rodzaj kosmicznego zegara atomowego, pozwalającego na szczegółową analizę oddziaływań grawitacyjnych.

 

Aby zbadać ten jedyny w swoim rodzaju układ, astronomowie skorzystali z radioteleskopu MeerKAT w Południowej Afryce, który dzięki swojej wyjątkowej czułości pozwolił na dokładne obserwacje NGC 1851E. To właśnie te obserwacje dostarczyły cennych informacji na temat nietypowego układu, rzucając światło na możliwość istnienia nowego typu ciał niebieskich, odmiennego zarówno od znanych gwiazd neutronowych, jak i czarnych dziur.

 

Niewątpliwie, to odkrycie otwiera wiele drzwi dla dalszych badań, stawiając przed naukowcami wyzwania związane z dalszym rozumieniem tego niezwykłego zjawiska. Potencjalne implikacje tego odkrycia są ogromne, mogąc dotknąć podstawowych zasad fizyki i naszego postrzegania kosmosu. Spekulacje na temat natury i właściwości tego obiektu już teraz budzą ogromne zainteresowanie w środowisku naukowym, a dalsze obserwacje i eksperymenty mogą przynieść odpowiedzi na pytania, na które astronomia szukała odpowiedzi od lat.

 

Tego typu odkrycia podkreślają niezwykłość świata, w którym żyjemy, oraz nieustanną ciekawość ludzkiego ducha, dążącego do odkrywania i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Jasne jest, że granice wiedzy są nieustannie przesuwane, a kosmos ciągle kryje przed nami swoje sekrety, czekając na kolejne przełomy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

"....ich masa porównywalna z

"....ich masa porównywalna z wielkością miasta jest upakowana w przestrzeń zaledwie kilkunastu kilometrów średnicy". Kto pisze takie bzdury? Ich masa - kiedy 1cm^3 gw. neutronowej sięga zależnie od źrodeł i czasu ich publikacji, nawet 20-100mld ton! - por. jest z masą gwiazdy z jakiej powstały a wielkość - nie masa! - z wielkością miasta-kilka-kilkanaście km!.

"Jeśli chcesz, by dom był ci jako przystań cicha przenigdy doń nie wpuszczaj klechy ani mnicha".

Skomentuj