Tajemniczy starożytny lud znaleziony na Syberii, o którym nic nie było wiadomo przez 7 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy odkryli tajemniczych starożytnych ludzi z Ałtaju. Nie jest to plemię zagubione w górach, są to ludzie zagubieni w stuleciach - a raczej w tysiącleciach. I znaleziono ich tylko dzięki analizie DNA. Wyniki badań przeprowadzonych przez genetyków z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy), Narodowego Uniwersytetu Korei Południowej i Uniwersytetu Fudan (ChRL) zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie Current Biology.

 

 

Główne role odgrywa 10 osób, które żyły w Ałtaju 7500 lat temu. A dokładniej ich szczątki. Okazało się, że są to przedstawiciele cywilizacji wciąż nieznanej nauce różniącej się od prymitywnych ludzi epoki kamienia. Mieszkali na Ałtaju, gdzie zbiegają się dzisiejsze granice Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. A w czasach starożytnych wszystko było jeszcze bardziej interesujące i różnorodne.

 

Zdaniem niemieckich specjalistów pomieszały się tam różne grupy Syberyjczyków z ostatniej epoki lodowcowej. Wydaje się, że ludzie w tamtych czasach łatwo przemieszczali się na duże odległości i mieli wspólne dzieci z nowymi znajomymi z odległych krain. Genetycznych krewnych starożytnych ludzi z Ałtaju można znaleźć wśród prymitywnych mieszkańców Bajkału i obecnego Dalekiego Wschodu, wśród przedstawicieli archeologicznej kultury Okunew, a także wśród mumii Tarim znalezionych w Ujgurskim Regionie Autonomiczny Xinjiang w Chinach, a nawet wśród starożytnych mieszkańców Japonii.

 

Być może główna sensacja tego badania DNA jest taka, że przez Cieśninę Beringa ludzie w starożytności nie tylko przenosili się z Azji do Ameryki, ale także podróżowali tam i z powrotem. Przypominamy, że Cieśnina Beringa oddziela Czukotkę czyli Azję i Alaskę czyli Amerykę Północną. 

 

Były to czasy, kiedy poziom Oceanu Światowego był niższy niż obecnie, a między kontynentami tworzył się przesmyk. A z Czukotki ludzie przenieśli się do Ameryki. A więc - okazuje się, że nastąpił odwrotny przepływ DNA, a co za tym idzie ludzi, z Ameryki do Azji. Od co najmniej 5000 lat miało miejsce kilka fal migracji. Najpierw z Syberii do Ameryki, a potem z powrotem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj