Tajemniczy szyfr seryjnego zabójcy "Zodiaka" został rozwiązany

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Minęło ponad 50 lat od pierwszej śmierci przypisywanej seryjnemu mordercy, znanemu jako Zodiak. Pseudonim ten, wciąż budzi przerażenie w północnej Kalifornii i w całych Stanach Zjednoczonych. Jest to jeden z pierwszych powszechnie znanych seryjnych zabójców, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Jego popularność wzięła się głównie z zaszyfrowanych wiadomości, które przez długi czas, opierały się złamaniu przez najlepszych kryptologów… aż do teraz.

 

8 listopada 1969 roku Zodiak wysłał pocztą list do The San Francisco Chronicle z kryptogramem składającym się z 340 znaków, który obecnie jest znany jako „Z-340”, „szyfr 340” lub po prostu „340”. 340 opierał się rozszyfrowaniu do niedawna, kiedy to amatorzy David Oranchak, Sam Blake i Jarl Van Eycke, wspólnie zdołali złamać ten szyfr. Ich osiągnięcie, zostało nawet potwierdzone na oficjalnym profilu FBI na tweeterze.

Van Eycke napisał oprogramowanie łamiące kod, podczas gdy Blake i Oranchak przepuścili przez nie około 650 000 możliwych rozwiązań szyfru. Ic praca była długa i mozolna, a jej efekty nie pojawiły się aż do 3 grudnia, kiedy to program zaczął wypluwać rozpoznawalne słowa i frazy, takie jak „komora gazowa” i „próba złapania mnie."

 

A oto rozszyfrowana wiadomość Zodiaka:

„Mam nadzieję, że dobrze się bawicie, próbując mnie złapać. To nie ja, pojawiłem się w programie telewizyjnym, który poruszał kwestie o mnie. Nie boję się komory gazowej, ponieważ wyśle ​​mnie do raju, a teraz mam dość niewolników do pracy dla mnie. Wszyscy inni nie mają nic, kiedy osiągną raj, więc boją się śmierci. Nie boję się, ponieważ wiem, że moje nowe życie będzie życiem, które będzie łatwe w rajskiej śmierci ”.

Program, do którego odnosił się morderca to „The Jim Dunbar Show”, talk show w Bay Area, do którego dzwoniła osoba podająca się za Zodiaka. Równo dwa tygodnie później, wysłano z szyfrem 340. Oranchak ujawnił The New York Times, że nie jest entuzjastycznie nastawiony, jeśli chodzi o rozszyfrowanie dwóch kolejnych krótkich szyfrów przypisywanych Zodiakowi. Wierzy on jednak, że rozwiązanie 340 może pomóc. Czy pomoże to wreszcie znaleźć słynnego zabójcę?
 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj