Taneczna Plaga Strasburga - niezwykła zagadka XVI wieku

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Latem 1518 roku, w mieście Strasburg, na terenie dzisiejszej Francji, ludność ogarnęło dziwne zjawisko, znane dziś jako "Tańcząca Plaga". Szaleństwo zaczęło się od kobiety o imieniu Frau Troffea, która nagle zaczęła tańczyć na ulicach miasta. W ciągu kilku dni dołączyło do niej więcej osób, a dziwna epidemia tańca stopniowo wymknęła się spod kontroli.

 

W szczytowym momencie Plagi Tańca, setki ludzi tańczyło dziko i niekontrolowanie na ulicach Strasburga. Ten dziwaczny spektakl trwał tygodniami, a ludzie padali z wyczerpania, a nawet umierali z powodu zawałów serca, udarów mózgu lub zwykłego wysiłku fizycznego. Zaproponowano wiele teorii mających wyjaśnić to zjawisko, od masowej histerii, poprzez ekstazę religijną, aż po coś w rodzaju zaraźliwej psychozy.

Niektórzy uważają, że Plaga Tańca mogła zostać wywołana przez połączenie stresu, ekstremalnego upału i choroby psychicznej, która rozprzestrzeniła się wśród zwartej społeczności. Inni spekulują, że przyczyną mogło być zatrucie lub spożycie żywności skażonej sporyszem.

 

Dziwna Plaga Tańca ostatecznie dobiegła końca, ale dokładne przyczyny jej ustania pozostają niejasne. Niektóre relacje historyczne sugerują, że lokalne władze interweniowały, organizując scenę i zachęcając tancerzy do kontynuowania tańca w kontrolowanym środowisku, mając nadzieję, że w końcu ich to wyczerpie. Inne zapiski sugerują, że tancerze zostali wyleczeni dzięki pielgrzymkom do lokalnych świątyń lub interwencjom religijnym.

Tańcząca plaga z 1518 roku pozostaje enigmatycznym i urzekającym wydarzeniem, które do dziś zastanawia historyków i naukowców. Ten nietypowy incydent, służy za żywe przypomnienie nieprzewidywalnych i dziwnych aspektów ludzkiego zachowania oraz tajemnic, które czasami przedstawia nam historia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika replikant3d

Prawdopodobnie już wtedy obcy

Prawdopodobnie już wtedy obcy testowali technologię kontroli umysłów którą dziś implementują we współpracy z globalistami. Zapewne była to tylko ,,próbka,, czy sytem działa.Potem czekali aż zaistnieje odpowiedni czas by wprowadzić to na całym świecie. W średniowieczu umysły były jeszcze zbyt prymitywne i chaotyczne.Dlatego tak to się zakończyło.  

Skomentuj