Telepatia za pomocą chipu Neuralink stała się faktem

Kategorie: 

Źródło: Kadr z X

Historia Nolanda Arbaugha, 29-letniego mieszkańca Arizony, przemienia pojęcie komunikacji i interakcji z technologią w nową erę. Po tragicznym wypadku w 2016 roku, który spowodował całkowite paraliż od ramion w dół, Arbaugh stał się pierwszym pacjentem, który z sukcesem wykorzystał implant mózgowy firmy Neuralink, aby przekształcić swoje myśli bezpośrednio w akcje cyfrowe.

 

Ten przełomowy moment został uwieczniony, gdy Arbaugh wysłał tweeta, używając wyłącznie swoich myśli – gest, który Elon Musk, założyciel Neuralink, nazwał "pierwszym postem stworzonym tylko przez myślenie, przy użyciu urządzenia Neuralink Telepathy".

 

Implant, nazywany Telepatią, jest cybernetycznym urządzeniem, które ma na celu umożliwienie osobom sparaliżowanym korzystanie z komputera lub telefonu wyłącznie za pomocą aktywności mózgowej. Jest to realizacja marzenia o bezpośredniej komunikacji mózg-komputer, umożliwiająca osobom z poważnymi ograniczeniami fizycznymi obsługę urządzeń zewnętrznych poprzez impulsy neuronalne.

 

Oprócz niezwykłej możliwości kontroli cyfrowego kursora i wprowadzania tekstów, Arbaugh odzyskał zdolność do gry w wymagające gry strategiczne, takie jak Civilization VI, oraz do nauki nowych języków – japońskiego i francuskiego, korzystając z nowo nabytej umiejętności bezpośredniego interfejsu mózgowego.

 

Pomimo ogromnego sukcesu i potencjalnych korzyści, jakie technologia Neuralink oferuje osobom z niepełnosprawnościami, eksperci podkreślają, że jest to dopiero początek długiej drogi do pełnej funkcjonalności i niezawodności tej technologii. Kip Ludwig, były dyrektor programu inżynierii neuronowej w National Institutes of Health, zauważa, że mimo obiecującego startu, wciąż jest wiele do nauczenia i udoskonalenia, zanim technologia ta stanie się powszechnie dostępna.

 

Neuralink, założony przez Elona Muska, jest na czele badań nad interfejsem mózg-komputer (BCI), który ma potencjał nie tylko do zmiany życia osób z niepełnosprawnościami, ale także do przyszłych aplikacji, takich jak przywracanie pełnej mobilności i wzroku. Osiągnięcia firmy w dziedzinie neurotechnologii, choć niepozbawione kontrowersji, otwierają nowe możliwości dla ludzkości, włączając nas w nową erę komunikacji i interakcji z maszynami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj