Teleskop Hubble'a zaobserwował w kosmosie „anielskie skrzydła”

Kategorie: 

Źródło: NASA/ HST

Według strony internetowej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, łączące się galaktyki nazywane są „skrzydłami anioła” ze względu na ich niezwykły wygląd. 

 

Anioł podnosi skrzydła, gdy dwie odległe galaktyki zderzają się na oszałamiającym nowym obrazie zrobionym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Galaktyczne zderzenie miało miejsce w konstelacji Lwa. Delikatne skrzydła uformowały się, gdy dwa związane grawitacyjnie obiekty zderzyły się i połączyły, deformując się nawzajem.

 

Galaktyczna interakcja pozostawiła układ VV689 prawie całkowicie symetryczny, co sprawia wrażenie ogromnego zestawu galaktycznych skrzydeł.  O niezwykłej obserwacji donieśli naukowcy pracujący dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

 

Kosmiczny teleskop Hubble'a został wystrzelony w kosmos 24 kwietnia 1990 roku i pracuje już na orbicie dwa razy dłużej w stosunku do pierwotnie planowanych 15 lat. Miał zostać zastąpiony przez teleskop nowej generacji w 2007 roku, ale jego rozwój został opóźniony. Dopiero 25 grudnia 2021 r. nowy James Webb Telescope został wreszcie wystrzelony w kosmos. Niemniej jednak Hubble nie jest jeszcze na emeryturze. NASA przedłużyła działanie urządzenia przynajmniej do 2026 roku. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj