Teleskop Jamesa Webba sfotografował pozostałości supernowej Cassiopeia A

Kategorie: 

Źródło: JWST

Astronomowie zdobyli zdjęcie resztek supernowej Cassiopeia A w zakresie podczerwieni. Informację przekazało biuro prasowe NASA.

 

Ten obiekt znajduje się 11 000 lat świetlnych stąd. Wybuch można było zobaczyć na Ziemi już w XVIII wieku, ale historycy mają problem z jednoznacznym powiązaniem go z ówczesnymi zarejestrowanymi zjawiskami astronomicznymi. Pozostałości tego wybuchu, składające się z gazu i pyłu, były już wcześniej znane i obserwowane za pomocą teleskopu Hubble'a.

 

Naukowcom udało się teraz uchwycić ten obiekt w podczerwieni, korzystając z teleskopu Jamesa Webba. Kolorystyka zdjęcia jest sztuczna - czerwone i pomarańczowe obszary to gazy i pyły, a różowe obszary to koncentracje ciężkich pierwiastków, takich jak tlen, argon i neon. Dla naukowców jednym z najbardziej intrygujących elementów zdjęcia jest duża zielona pętla na środku.

 

Astronomowie nazywają ją Zielonym Potworem, ponieważ pokrywa go coś, co wygląda jak małe bąbelki. Jego kształt i złożoność są zaskakujące i trudne do zrozumienia.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj