Teleskop Jamesa Webba sfotografował "tunel czasoprzestrzenny"

Kategorie: 

Źródło: NASA/JWST

Gabriel Brammer, profesor Uniwersytetu w Kopenhadze, zamieścił w mediach społecznościowych obraz galaktyki Messier 74 uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Zdjęcie w podczerwieni przypominało niektórym tunele czasoprzestrzenne z filmów science fiction.

Obraz jest zabarwiony na fioletowo dzięki specjalnej metodzie przetwarzania danych, która ma na celu ukazanie wirów pyłu istniejących w galaktyce. Fotografowany w widmie światła widzialnego Messier 74 nie wygląda tak złowieszczo.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został ukończony pod koniec 2016 r. Zatem sama budowa tego urządzenia zajęła 20 lat. Od tamtego czasu, teleskop przechodzi przez rygorystyczne testy, które trwaly dłużej, niż oczekiwano. Agencja NASA regularnie informowała o opóźnieniach i ciągle przekładała datę startu. Ostatecznie, teleskop został wyniesiony na orbitę w kompleksie Arianespace ELA-3, przy użyciu rakiety Ariane 5.

 

Następca Hubble'a będzie miał jednak nieco inną technikę. Wszechświat widziany przez optykę JWST będzie obserwowany w podczerwieni. Jednak jego rozmiar pozwoli na większe widoki galaktyk, gwiazd oraz planet. Dzięki podczerwieni i 18 lustrom będzie można spojrzeć przez kosmiczny pył w galaktykach i układach planetarnych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj