Teoria kwantowa dowodzi, że świadomość w momencie śmierci przenosi się do innego wszechświata

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Wiele zamieszania wywołała ostatnio książka napisana przez dr Roberta Lanza zatytułowana "Biocentryzm: Jak życie i świadomość są kluczem do zrozumienia natury wszechświata". Zawarto w niej tezę, wedle której życie nie kończy się, gdy ciało umiera i praktycznie może trwać wiecznie.

 

Autor tej publikacji to nie byle kto. Lanza został uznany przez New York Times'a za trzeciego najważniejszego żyjącego naukowca. Jest on na co dzień specjalistą w zakresie medycyny regeneracyjnej. W życiu zawodowym zajmuje się badaniami nad komórkami macierzystymi, w przeszłości miał też epizody związane z klonowaniem zagrożonych gatunków zwierząt. Nie jest to zatem człowiek z nikąd.

 

Jakiś czas temu naukowiec zainteresował się fizyką, mechaniką kwantową i astrofizyką. Z połączenia takich dziedzin musiało wyjść coś ciekawego i tak pojawiła się teoria biocentryzmu, którą uczony głosi od jakiegoś czasu. Według tej hipotezy to świadomość jest podstawą wszechświata. Tworzą ona materialny wszechświat a nie odwrotnie. Lanza wskazuje na to, że prawa natury i stałe kosmologiczne wydają się być dostrojone do tego, aby istniało życie. Jego zdaniem wynika z tego, że inteligencja istniała przed materią.

Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jeśli zna się przypadek tak zwanego paradoksu obserwatora. Na poziomie kwantowym sam fakt obserwacji danego układu odniesienia ingeruje w ten układ determinując konkretny stan. Oznacza to, że bez obserwatora zjawiska fizyczne mogą po prostu nie istnieć. Teoria biocentryzmu zakłada, że śmierć świadomości po prostu nie istnieje. Śmierć jest tworem funkcjonującym tylko w myślach, ponieważ ludzie identyfikują się ze swoim ciałem. Materialna powłoka prędzej czy później musi umrzeć i wydaje się, że to samo dzieje się ze świadomością.

 

Jeśli jednak uznamy, że to świadomość wytwarza nasz organizm i określa go niczym sygnałem telewizyjnym określa się to, co potem widać odbiorniku, to staje się oczywiste, że fizyczny rozpad naszej powłoki nie jest końcem naszej świadomości.

Po prostu świadomość istnieje poza ograniczeniami narzucanymi nam przez czas i przestrzeń. Innymi słowy nie jest ona lokalnie przypisana do ciała, tylko jest obiektem kwantowym z zasady nieprzypisanym do miejsca. Jest obiektem, który określa się w trójwymiarowej przestrzeni dzięki zjawisku dekoherencji kwantowej, czyli ostatecznej siły determinującej kierunek, w którym podąży dany układ kwantowy.

 

Według dr Lanzy w jednym wszechświecie nasze ciało może być już martwe, ale zawsze będzie istniał jakiś inny wszechświat, w którym może się określić nasza świadomość zyskując tymczasowe przypisanie do czasu i przestrzeni. Gdyby ta teoria była prawdziwa oznaczałoby to, że po śmierci nasza świadomość nie wędruje do piekła czy nieba, ale do innego wszechświata.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika scepticus

Założenie bez sensu.

Założenie bez sensu.

Upijesz się lub upalisz i robisz głupoty - zachowujesz świadomość, pamiętasz, na trzeźwo byś czegoś nie zrobił, ale wówczas wydawało ci się fajne. Nie jesteś biernym obserwatorem tego, co twój mózg wyczynia, nie mając kontroli. Sam to robisz. Ergo: to mózg (czasem potraktowany używkami, bodźcami, hormonami etc.) kreuje naszą świadomość, to jego pamięć (doświadczenia) wpływa na to, jak się zachowamy w przyszłości (a mózg to naszej świadomości odpowiednio "zracjonalizuje" by wyglądało na świadome decyzje, chyba, że będzie to całkiem irracjonalne).

Skoro więc tak, to pójdźmy krok dalej. Choroba Alzhaimera, świadomość zaczyna się rozpadać. W drobny mak. W końcu już tylko wegetujemy, sztucznie podtrzymywani. Umieramy. Gdzie ta nasza świadomość? I która? Ta SPRZED choroby? Ta W TRAKCIE?

Możemy zagłębiać się w metafizykę i pleść o nieśmiertelnej duszy, ale nie mylmy tego ze świadomością. Gdy tracimy przytomność, tracimy świadomość. Duszy świadomi nie jesteśmy.

Może ta dusza gdzieś trafi, ale nie jest mną. Nie znam jej. Nie gadałem z nią. Nie ona to pisze...

Portret użytkownika MiKa

 "Śmierć jest tworem

 "Śmierć jest tworem funkcjonującym tylko w myślach, ponieważ ludzie identyfikują się ze swoim ciałem". Gdyby tak było nie byłoby wymysłów religijnych. Ludzie od zarania potępiają cielesność i tworzą złudzenia duszy, osobowego absolutu, życia po śmierci ...identyfikując się z tymi wytowarami wyobraźni, identyfikując się z duszą - kajdanami dla ciała! 

Portret użytkownika Rafał Michał

Ostatnie zdanie w tym

Ostatnie zdanie w tym artykule jest kłamstwem, bo właśnie PIEKŁO lub NIEBO jest tym innym wszechświatem ,w którym znajdziemy się po śmierci ciała fizycznego.

Portret użytkownika Mateusz Karaś

Nie prawda z ogólnej teori

Nie prawda z ogólnej teori względności A.E to wszystko co względne jest iluzją, więc piekło i niebo są iluzją, twoim piekłem lub niebem będzie to jak stworzysz sobie życie, twoje życie jest piekłem czy niebem ? takim też pozostanie.. a nie idzisz w aniołki czy diabełki.. nie ma stworzenia bez odtworzenia !!!!

Portret użytkownika Czytający

Lanza został uznany przez New

Lanza został uznany przez New York Times za najbardziej WPŁYWOWEGO człowieka (influential) obok np. Papieża Franciszka czy Roberta Redforda! Ta lista z 2014 roku nie ma nic wspólnego z "naukowością", określa popularność i wpływowość - wg NYT! To powinno być sprostowane, ponieważ to jest nadużycie. Czytam Lanzę, doceniam go bardzo - ale trzeba jednak sprawdzać informacje.

Portret użytkownika irena

Jakoże Matka Natura (albo

Jakoże Matka Natura (albo Bóg- jak komu wygodnie) rozrzutna nie bywa, bo gdyby bywała to mielibyśmy może dodatkowe palce albo czegokolwiek więcej, o czym moglibyśmy powiedzieć że jest zbędne- tak więc trudno mi uwierzyć w teorię ( a wierzcie mi, próbowałam) jakoby dusza była jednorazowa. A potem szła na "Wieczny odpoczynek". Po kilkudziesięciu latach życia? Względem wszechobcnej wieczości to chyba jest jednak nie za długo. Wszystko, cała materia uczestniczy w cyklu, przekształca się, rozklada, potem tworzy inne rzeczy, znowu rozkłada i tak w kółko, to jakim prawem dusza ludzka miałaby trafić do duchowego wysypiska z którego nie ma wyjścia? 

Portret użytkownika AAA

Ja nie widzę niczego dobrego

Ja nie widzę niczego dobrego w istnieniu czy rozwoju naszych hipotetycznych dusz. Bo po co by to było ? Jaki cel? Nie wiemy, i chyba tylko tajemnicą tłumaczymy sobie jakikolwiek sens istnienia, że tylko Bóg zna swój zamysł. Kiepskie to chyba tłumaczenie i argument. Czy Bogu się nudziło , że wymyślił i "stworzył" taki system ? Jeśli On miałby być odpowiedzialny za to nasze istnienie to nie sposób zarzucić mu bezduszności (?) skoro system implikuje taki bezmiar cierpienia i  (ale cóż to dla Niego?) hekatombę śmierci. Nie zapomnijmy także , że Projektant,który dla powołania życia zaczyna od wielkiego wybuchu by po miliardach lat wreszcie przypadkiem powstała Ziemia i inne podobne Gdzieś, i by po kolejnych milionach wyewoluowało (jednak) życie wart jest określenia SZALENIEC (oczywiście wg naszej ludzkiej skali ocen). A Bóg osobowy to chyba taki mały szczyt antropocentryzmu.
Nasze istnienie z duszą jednorazową nawet lub inkarnowalną wydaje mi sie rozsądniej wytłumaczalne przy założeniu,że to materia tworzy życie i w konsekwencji świadomość. Nie wiemy tylko skąd wzięła się materia, ale wiemy niby ,że materia to postać energii. 

Portret użytkownika piotr8r

... że Projektant,który dla

... że Projektant,który dla powołania życia zaczyna od wielkiego wybuchu by po miliardach lat wreszcie przypadkiem powstała Ziemia i inne podobne Gdzieś, i by po kolejnych milionach wyewoluowało (jednak) życie ...

 

Przecież to tylko teoria, jak wszystko zresztą, więc co najwyże możesz napisać że przy założeniu że, Projektant ...

 

Ja nie wierzę w Boga, Ja WIEM że On jest i jest dobry, jest czystą miłością i oczywiście jest bezosobowy. Miałem szczęście tego doświadczyć. Cierpienie jest potrzebne i konieczne, właśnie po to żyjemy aby doświadczać. W przeciwnym razie nasze materialne istnienie było by pozbawione jakiegokolwiek sensu. Koniec końców wszyscy wracamy do Boga i stanowimy jedność. Czas nie istnieje. Wieczność to nie jest nieskończenie długi czas, to jego brak. Ja akurat nie muszę w to wierzyć. Ja to WIEM. Pozdrawiam Serdecznie! Piotr

Portret użytkownika Kluczniik

Właśnie ta teoria wyjaśnia że

Właśnie ta teoria wyjaśnia że dla duszy czy tez świadomości jak to nazywano w tym artykule, nie istnieje czas i przestrzeń bo to determinuje obserwacja (obserwator). Czyli to co powstało na przestrzeni miliardów lat nie ma znaczenia bo inny razem po śmierci materialnego ciała świadomość-obserwacja-obserwator pojawi się w innym punkcie czasoprzestrzeni.

Portret użytkownika WJD

To nieporozumienie brać się

To nieporozumienie brać się za pisanie o teoriach kwantowych, a mylić pojęcia używane przez fizyków z pojęciami używanymi przez pospólstwo. Przypomina to zabawę w głuchy telefon, którą bawią się dzieci w przedszkolu.
Autor napisał był: „Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jeśli zna się przypadek tak zwanego paradoksu obserwatora. Na poziomie kwantowym sam fakt obserwacji danego układu odniesienia ingeruje w ten układ determinując konkretny stan.”
Nie ma żadnego paradoksu obserwatora, obecność obserwatora ma się nijak do zdarzenia na poziomie kwantowym. To jest pomysł który bierze się z mylenia pojęć. Fizykom chodzi o to, że pomiar ładunków w świecie mikroskali jest po prostu przynajmniej jak na obecne czasy niemożliwy bez ingerencji w pęd i wartość tych ładunków. Jeśli jakaś cząstka zwana mylnie elementarną, ale taka będąca niezwykle znikomo małą, jak np. elektron, porusza się z jakimś pędem i posiada jakąś pozycję poddana jest procesowi pomiaru położenia i pędu, to po prostu jest bombardowana np. fotonami światła które wytrącają ją z jej ruchu, zmieniają jej położenie i wartość. Świadomość obserwatora i jego obecność nie ma tutaj nic do rzeczy. Pospólstwo po prostu przeczytało o „roli obserwatora” rozumiejąc terminy z dziedziny fizyki na sposób potoczny. Jeśli kiedyś będziemy w stanie mierzyć te znikomo małe cząstki nie bombardując ich energią, to wówczas fizycy przestaną pisać, że obserwator wpływa na obiekt obserwacji na poziomie kwantowym. Wtedy ludzie małointeligentni przestaną za nimi pisać o „paradoksach obserwatora”. Gdy fizycy piszą o superpozycji cząstki w dowolnym miejscu wszechświata i jej dowolnym pędzie, nie oznacza to braku konkretnego położenia i wartości pędu tej cząstki. To oznacza jedynie wartość potrzebną do obliczeń matematycznych, która dla tej cząstki zawiera się w nieskończoności. Ale każdy fizyk zarazem ma świadomość, że dana cząstka w danym momencie znajduje się w jednym określonym konkretnym położeniu niemożliwym na obecnym poziomie wiedzy do ustalenia, oraz ma konkretny określony pęd, który również na obecnym poziomie wiedzy jest nie do zmierzenia. Róznica jest taka, że w przedszkolu w głuchy telefon bawią się małe dzieciaczki, a o „paradoksie obserwatora” prawią – myląc pojęcia z dziedziny fizyki z pojęciami potocznymi -  osobniki wiekowo dorosłe. Bo przeczytali jakieś wypociny wrózbiarskie oraz wywody fizyków i nagle ich „oświeciło”, że pomiędzy cząstkami na poziomie kwantowym a obserwatorami ich ruchu zachodzi zależność telepatyczna.

Portret użytkownika Kolory

Według mnie z duszą jest jak

Według mnie z duszą jest jak z kolorami, teoretycznie odpowiada za nie konkretny barwnik lecz czy możemy wziąć konkretnie np. błekit do rąk bez materialnej postaci ? No własnie nie, ponieważ obserwator i tylko obserwator tworzy w danym momencie istnienie tego koloru. Zmieniając puntk obserwacji np. na kolor czarny błekit, który wcześniej widzieliśmy znika. Każdy przymiotnik według mnie musiał być wcześniej wytworzony przez naszą świadomość co dało podwaliny tworzeniu materii. 

Portret użytkownika R

idź zrób sobie dobrze i może

idź zrób sobie dobrze i może ci zejdzie ciśnienie Smile widzę, że masz wiedzę ale jeszcze milion kompleksów i to cię gubi. A to "pospólstwo" prawdopodobnie wie dużo więcej od ciebie na wiele innych tematów i też może cię nazywać matołem. Miłego dnia i skorzystaj z mojej porady - zbyt duży, ciągły stres prowadzi do wielu groźnych chorób Smile 

Portret użytkownika iwonamalgorzata

Tak, jedni wiedzą dużo inni

Tak, jedni wiedzą dużo inni za mało, i wszystkim wydaje się, że wiedzą wszystko,no i gdzie prawda, hm, wielka szara komórka,czyli Bóg, żeby to zrozumieć to łeb jak sklep  musi być, żeby pojąć wszystkie światy i nie dostać pomieszania zmysłów,więc pytanie, czy człowiek jest gotowy, na wszystkie te wiadomości, a może potrzeba mu takiego wstrząsu żeby mu ruszyła, się  ta najmiejsza,mała komóreczka,czyli Boska cząsteczka,hm?.. patrzysz i myślisz  kórcze, od tych kwantów i srantów, to obiadu nawet spokojnie nie mozna ugotowąć,bo wszędzie, światy,wielkie,małe, w świecie, wszechświecie, na tej mojej patelni, a może jakieś wielkiej Boskiej patelni,też Pan gapi sie w ten gar i myśli,kurcze no nawet nie można ugotować obiadu,bo mi tak światy wirują, i kwanty latają, robi znak krzyża i myśli,ratuj wielki Boże co śiedzisz na tych największych Boskich firamentach od wszelkiego wariactwa, i spokojnie zaczyna myślieć, jaka by tu znowu ułożyć bajeczkę, i tak światywirują latają,tu i tam i jak myślicie, gdzie prawda gdzie fałsz, i by pisał, układał, budował,murował, rymował, i myślał, i wezmie w koncu swoje światy na wielki spacer, ruszy przez swoje światy, użyje swego palucha,namałym światku narysuje piękny obrazek, i znowu pomyśli, i duma, no gdzie by tu się ukryć, żeby poukładać wszystkie swoje myśli, komóreczki, zarazeczki, światki, hm.............

"monotonia cichego życia pobudza umysł do twórczości.."A.E

Portret użytkownika mbabilas

Dokładnie...  To samo tyczy

Dokładnie...  To samo tyczy się tutyłu całego artykułu... "Teoria kwantowa dowodzi...". Ja się pytam gdzie tu jest jakiś dowód? To jest tylko hipoteza. Nawiasem mówiąc mieszanie naukowego języka z potocznym odnosi się także do frazy "teoria". Dla wyjaśnienia: teoria to niepodważalna, udowodniona hipoteza, dla której nie istnieją żadne antyargumenty mogące ją podważyć. Hipoteza to z kolei nieudowodniona teza jaką stawia sobie naukowiec.
A teraz ciekawostka dla Pana WJD. Parę tygodni temu udało się określić pęd i położenie fotonów jednocześnie Smile Czytałem taki artykuł na jednym z blogów naukowych. Fizycy, którym się to udało zaznaczyli jednak, że nieoznaczoność Heisenberga nadal obowiązuję, a to co zrobili było raczej wyjątkiem od reguły.

Portret użytkownika JaKasia

"Gdyby ta teoria była

"Gdyby ta teoria była prawdziwa oznaczałoby to, że po śmierci nasza świadomość nie wędruje do piekła czy nieba, ale do innego wszechświata."
Nie rozumiem, dlaczego piekło czy niebo nie miałoby być jednym z takich wszechświatów...

Portret użytkownika UP72156

Jako głos w dyskusji polecam

Jako głos w dyskusji polecam blog  Ten blog jest też na TwitterUP72156. Została tez wydana publikacja na ten sam temat pt."Kosmos mój prywatny Wielki Wybuch w Ziarnistej Przestrzeni", lecz wydawnictwo RADWAN nie dotrzymało zobowiązań i publikacja jest niedostepna poza blogiem.
Tdemat nieco zblizony.

Portret użytkownika Rob108

Nie mam co do tego

Nie mam co do tego najmniejszych wątpiwości! Tylko czemu ten sensacyjny, daleki od prawdy tytuł? W ten sposób ciężko Was traktować poważnie. Dowód a teoria to dwie różne sprawy.

Portret użytkownika Cichy

Zawsze byłem zdania, że

Zawsze byłem zdania, że egzystencja kończy się nie na końcu materii, ale na końcu naszej świadomości i wspomnienń. Ciekawa teoria. 
Nasza świadomość pozostaje nienaruszona i wędruje dalej, do innego wszechświata. Lecz co z tego, że  nasza świadomośc jest cała, skoro nasze wspomnienia nie? Co mi po świadomości, skoro nie pamiętam, że X lat temu żyłem w X ciele w X państwie, że nazywałem się Jasiu czy Stasiu, że lubiałem to i to. To właśnie pamięć jest egzystencją. Bo to ona nas kreuje na wieczność i tworzy naszą wieczność (o ile istnieje takie coś jak wieczność). Jaki ma sens resetować komputer, jego wszystkie ustawienia, pamieć i usuwać system, potem dać go komuś innemu mówiać, że to nadal ten sam komputer z tymi samymi ustawieniami?
Tak samo z ludźmi. Gdy coś zresetuje naszą pamieć z poprzedniego życia, a świadomość przeniesie się gdzieś indziej, to równie dobrze wcale może jej nie być, bo to zupełnie nowy byt.
Ale co j mogę wiedzieć. Dowiem lub nie dowiem się tego w obliczu śmierci.
Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście nasza świadomoś istnieje po śmierci naszego ciała.  
A btw., i tak za X czasu świadomość i wspomnienia człowieka będą wieczne :). Nie przez względu na bóstwo, ale na naukę i technikę. Po prostu na skraju życia, będziemy przenosić całą naszą pamieć z naszego już rozkładającego się ciała, do nowego, młodego. I w taki sposób życie może być bardzo długie.

Pozdrawiam poraz kolejny.

Portret użytkownika dekj

Twoja pamięć z poprzednich

Twoja pamięć z poprzednich żyć tak na prawdę nie musiala zniknąć, mpze gdzieś tam siedzieć i ukazywać się w różny sposób, np w snach, czemu niektóre sny są takie dziwne? Może to jedna wielka mieszanka wspomnień gdzie wyróżnione są te aktualne? To wszystko ma sens

Portret użytkownika bolo

Tylko że my nie jesteśmy

Tylko że my nie jesteśmy myślami my myślimy, my nie jesteśmy emocjami my odczuwamy emocje my nie jesteśmy ciałem my je mamy, jesteśmy świadomością która tego wszystkiego doświadcza, jesteśmy tak jakby obserwatorem. i być może swiadomość ma tak jakby pamięć która nie ginie i to nie jest ego ale pamięć emocji, które doświadczyliśmy czyli na przykład jakaś osoba się utopiła i się odradza ponownie i ma lęk przed wodą i teraz jest pytanie czy jest to ta sama osoba, według mnie jest to ta sama świadomość ta sama dusza ale nie ten sam człowiek. Napisze jeszcze coś o sobie od kilku lat medytuje, i kilka razy w życiu miałem tak jakby wizje czyli coś zobaczyłem w umyśle, tak jak się pomyśli o wczorajszym dniu i widać to w naszej wyobrażni, to ja widziałem coś czego nie doświadczyłem w tym życiu nie pamiętam tego, było to jakby wspomnienie w mojej głowie czegoś czego moja pamięć nie pamięta. Wiec  my nie wiemy co było przedtem z nami ale jest to gdzieś zapisane tylko nie możemy się do tego dobrać bo nie mamy tak jakby klucza a by te wspomnienia przywrócic.

Portret użytkownika Hasesis

Pamięć to jednak co innego

Pamięć to jednak co innego niż świadomość.
Przyszliśmy wszyscy na ten świat w konkretnym celu.
Mamy do wykonania konkretne zadanie a sam świat to jedna wielka zagadka logiczna może powiedzieć.
My sami jesteśmy jak dzieci pragnące zgłębić tajemnice wszechświata i naszej egzystencji materialnej i duchowej naszym małym rozumkiem.
Jednak każdy z nas w tej reinkarnacji dostał dokładnie takie narzędzia, by wykonać to, po co przyszedł na ten świat. Taki był wybór naszej duszy, znaleźć się w tym właśnie miejscu.
Tego już nie pamiętamy. Zniknie pamięć w kolejnej reinkarnacji o ile nie wykonamy tego po co tu przyszliśmy w tym życiu.
Świadomość jednak pozostanie w nas, bo to co wykonaliśmy już zostało wykonane i do tego nie wracamy.
Otworzy się i zacznie poszerzać jeśli będziemy nad tym pracować i będziemy tego naprawdę mocno pragnąć.
Skupmy sie lepiej na tym co do wykanania mamy teraz w tym życiu i działajmy, bo samo rozmawianie o tym nic nie zmieni przez kolejne 6 tys. lat...
Polecam ciekawą serię wykładów organizaowanych przez zespół zdrowieducha.pl pt. "Ja i moja świadomość".
Może jeszcze coś nowego się otworzy.
Pozdrawiam Smile

Portret użytkownika Cichy

"Jeśli jednak uznamy, że to

"Jeśli jednak uznamy, że to świadomość wytwarza nasz organizm.." 
Co jak co, ale po tym zdaniu mnie zamurowało. Jeszcze nigdy nie myślałem w ten sposób. 
Oczywiście nie mówię, że to prawda, ale zaiste prawdopodobne i logiczne. Bardzo ciekawa teoria i skłania do refleksji. A sam artykuł bardzo dobry. 

Pozdrawiam. 

Portret użytkownika kalus

Proponuję poczytać co oznacza

Proponuję poczytać co oznacza słowo teoria. Chociażby tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria. A Dr Lanz wysnuł tezę a to jest zasadnicza różnica. Teorię są potwierdzne argumentami, z których żaden nie poddaje  wątpliwości, prawidłowości tejże teorii. To w woli uświadomienia, że teorie jak kwantowa czy np. ewolucji są tak prawdopodobne jak to że codziennie musimy iść się wysrać do kibla Smile i tym pozytywnym akcentem zakończe mój wywód.

Portret użytkownika Janusz Danak

Cóż się dziwić - naukowiec

Cóż się dziwić - naukowiec też człowiek i ze strachu przed śmiercią wymyśla różne głupoty. Witold Gombrowicz wysławiając głupotę pisał między innymi, że gdyby nie głupota pogodzenie się  człowieka ze śmiercią byłoby nie możliwe. Dlatego poczytam jescze trochę tutaj, może uda mi się czymś ogłupić, bo naprawdę myśl o śmierci mnie przerasta.

Portret użytkownika xy

To nie kwestia nadzieji, czy

To nie kwestia nadzieji, czy wiary... Tylko wiedzy i doświadczenia... Nie wszystkim dane jest wszystko zobaczyć, doświadczyć, zrozumieć... Cierpliwości... Nie w tej, to może w nastepnej inkarnacji... I nie ma co się pienić, że inni wiedzą wiecej i nie dzielą się z resztą tą wiedzą... Każdy ma swoją drogę i czas...

Portret użytkownika Grzeh

Kiedyś dowodzono, że Słońce

Kiedyś dowodzono, że Słońce kręci się dookoła Ziemi a nawet palili na stosie osoby twierdzące inaczej. Nauka nazywana jest teorią ponieważ jest zbiorem mniej lub bardziej udokumentowanych PRZYPUSZCZEŃ. Teoria to przypuszczenie... Wiedzyzm też jest zbiorem przypuszczeń czyli wierzeniami Grzegorza udokumentowanymi tym co w życiu zebrał jako informacje w swej pamięci. Podstawowym założeniem Wiedzyzmu jest teza, że życie zaczyna się w chwili zapłodnienia a kończy z zniszczeniem ostatniej komórki osoby żyjącej.

Portret użytkownika Ciekawy_prawdy

Witam.   Czy przypisywanie

Witam.
 
Czy przypisywanie Bogu cech typowo ludzkich nie jest ślepym zaułkiem w jaki wplątały się dzisiejsze religie monoteistyczne? Czy możemy sobie swobodnie pozwolić na to, aby wyobrażać sobie go jako byt, który ma rozterki, posiada ego? Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że będąc na szczycie wymiarów myśli on w sposób jakkolwiek przypominający materialny punkt widzenia? 
 
Obserwując świat materialny, eteryczny oraz astralny zauważyłem jeden wspólny wzorzec: podstawą funkcjonowania wszechświata jest jego ciągły rozwój. Idee zasilane poprzez myśli stają się coraz silniejsze i zaczynają wchodzić w skład wszechświata. (Inteligencje, dusze, krople z oceanu świadomości Kreatora, byty) - niepotrzebne skreślić :), które przyjmują jakiś pogląd, myślokształt niejako definiują w jakim kierunku rozwinie się twór, w którym aktualnie żyją. Idealnie obrazuje tę regułę fraktal - od aktualnego stanu wszechświata tworzy się nowe odgałęzienie. Gałąź (zasilona energią myśli i woli) pozwala na wyrastanie wszechświata w nowych kierunkach, przy założeniach jakie warunkowały jej stworzenie. Czy tak mogą działać wszechświaty równoległe? Czy tak działa ewolucja? Żyjemy w jednym z nich i wspólnie (cała świadomość Boga) budujemy dynamiczną rzeczywistość (jedyną), czy świadomości poprzez swoje wybory lokują się w danej odnodze fraktalu bez możliwości spojrzenia na wszechświaty o innych podstawowych prawach? Zgodnie z tą teorią obie wersje są prawdziwe - zależy czy na etapie projektowania fraktal został tak zdefiniowany. Jakby nie patrzeć każda gałąź jest kolejnym zestawem ograniczeń, w jakich przychodzi funkcjonować. Swoboda i dynamika świata astralnego bezsprzecznie jest mniej ograniczona niż plan fizyczny. Swoją drogą trzeba zadać sobie pytanie - czy to rozwój? Smile Wszystko wskazuje na to, że ten system działa i ma się dobrze. Smile
 
Zauważyułem, że ktoś, kto nie przyjmie lub nie dowie się o mało znaczącym ograniczeniczeniu nie będzie pod jego wpływem. Da się też prawdopodobnie "przeprogramować" pod tym kątem - patrz lewitujący mnisi buddyjscy ignorujący ograniczenia narzucane przez grawitację. Świadczyłoby to o tym, że każdy ma "swój" wszechświat, dopóki nowe myslokształty nie wywierają wystarczającego wpływu na świadomość, tak, aby narzucić ograniczenia niejako automatycznie. Potwierdza to też istnienie nieograniczonej wolnej woli - swobody skakania po gałęziach fraktalu :).
 
Dużo pytań, mało odpowiedzi. Może każda z tych możliwości jest prawdziwa - wystarczy chcieć Wink
 
No i najważniejsze:
Załóżmy, że Bóg wprawił fraktal w ruch i stworzył podstawowe reguły jego samoistnego rozwoju. Po co? Dla zbierania doświadczeń? Czy tworząc taką dynamiczną strukturę mógł wiedzieć co w ten sposób osiągnie? W skali wieczności może widział to natchmiastowo, ale bardziej skłaniałbym się do teorii, że jest on sam w sobie programem, który zaczął się dzielić i rozwijać. Może źle interpretujemy jego bezgraniczną miłość? Może kocha, bo jesteśmy właśnie nim? Jesteśmy podłączeni do Źródła, bo w najwyższym wymiarze jesteśmy Źródłem? Wink
Co wprawiło Boga w ruch? Dowiemy się pewnie po śmierci Wink
 
W temacie toczy się jeszcze dyskusja odnośnie dobra i zła, więc chciałem się do tego odnieść na podstawie tego co napisałem. Wydaje mi się, że po prostu jakiś byt kiedyś wymyślił sobie taką dualistyczną ideę i tyle. Poszły konie po betonie Smile
 
Czy pies ma duszę? Wydaje mi się, że tak. Może przyjął po prostu świadomie  inny zestaw ograniczeń wcielając się lub jego cząstka świadomości akurat funkcjonuje we fraktalu, w którym nie wie, że może przyjąć inną formę? (wmanipulowany w karmę)
Pies nie czuje emocji tylko instynkt samozachowawczy?
Weżmy na ten przykład odkurzacze:
-Często zdarza się, że psy boją się odkurzaczy.
-Czasami zdarza się , że małe dzieci boją się odkurzaczy.
Czy to znaczy, że małe dzieci, które boją się odkurzaczy nie czują strachu, tylko instynkt samozachowczy? Czują strach przez działanie instynktu samozachowawczego. (Jak psy?)
Przypominam, że strach to emocja - rzekoma domena inteligentnych istot "uduchowionych". Czasami zdarza się również, że pies zarażony strachem do odkurzaczy przestaje się ich panicznie bać uświadamiając sobie ich nieszkodliwość. Czy świadome tłumienie strachu nie wynika przypadkiem ze świadomej analizy? 
Psy śnią - chodzą po astralu, mają swoją energetykę eteryczną. Dzięki naszemu rozwiniętemu mózgowi mamy większe zdolności analizy rzeczywistości materialnej, większą samoświadomość. To samo DNA, tylko różnica w kodzie, inny projekt. Po co to całe stopniowanie? Przecież ostatecznie wszyscy jesteśmy Jednym, tak?
 
Zastanawiam się też w jaki sposób ludzie powinni przyczynić się do rozwoju wszechświata. Skoro myśli tworzą myślokształty, to powszechna powinna być wiedza, które z nich są najsilniejsze. Te, które najmocniej działają pewnie są gwarantem równowagi, więc warto je zasilać i z nich korzystać. Gdybanie i rozbijanie znaczeń raczej destabilizuje je tworząc "konkurencyjne" myślokształty. Obiło mi się o uszy, że zasada wolnej woli uległa ostatnio lekkiemu rozchwianiu (pewnie za sprawą starań egoistycznych istot złych). Może tak się dzieje, ponieważ ludzie w znakomitej większości nie wiedzą, że w rzeczywistości są całkowicie wolni - w telewizji o tym nie powiedzą. Smile
 
Takie są moje przemyślenia. Chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat, bo wiem, że nic nie wiem. Biggrin
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji.

Strony

Skomentuj