Trwająca na Wyspach Brytyjskich susza ujawniła kolejne starożytne osady!

Kategorie: 

Źródło: Irlandzkie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa

Całkiem niedawno, informowaliśmy o kilku nowych znaleziskach archeologicznych z Irlandii. Tymczasem okazuje się, że w międzyczasie, archeolodzy pracujący w brytyjskiej Walii, natrafili na kilkaset pozostałości po dawnych strukturach i kamiennych kręgach. Nowe odkrycia, po raz kolejny zawdzięczamy trwającej w tym obszarze suszy.

Seria znalezisk rozpoczęła się od zdjęcia jednego z miejscowych pól wykonanego cywilnym dronem. Fotografie, ujawniły kontur starożytnego monumentu przypominającego nieco słynny Stonehenge. Z tą różnicą, że zdaniem badaczy był on od niego o wiele starszy. Niedługo potem lokalne władze podjęły własne badania, które doprowadziły ich do odkrycia kolejnych formacji na innych polach.

Głównym powodem dla odnalezienia tych dawnych megalitów jest trwająca w Wielkiej Brytanii i Irlandii, susza która zdaniem służb meteorologicznych pobija dotychczasowy rekord z 1910 roku. Zdaniem archeologów, wyraźny kontur dawnych budowli na tym obszarze zawdzięczamy osadzającym się na kamieniach pozostałościom wilgoci. Z powodu ich obecności, rośliny w tych miejscach stają się bardziej żywe i zielone od tych znajdujących się w ich okolicy, co z kolei tworzy tak niezwykły efekt.


Źródło: Ciara Wilkinson/Anthony Murphy

Ze względu na spore zainteresowanie tym tematem, Królewska Komisja ds Starożytności i historycznych monumentów Walii stworzyła specjalną mapę z oznaczeniem wszystkich nowo odkrytych lokacji. Na obecną chwilę mapa zawiera aż 230 miejsc, w których natrafiono na nowe niezwykłe pozostałości po dawnych mieszkańcach tego obszaru.

Zresztą to i tak nie wszystko, ponieważ wiele z potwierdzonych stanowisk zostało wykluczonych z mapki ze względu na fakt iż leżą na prywatnej posesji. Pracownicy komisji nie podali ich do oficjalnej wiadomości aby uniknąć sytuacji w których zainteresowani tą kwestią ludzie masowo wtargnęliby na czyjeś pole.

Zgodnie z przekazami medialnymi, trwająca obecnie fala upałów ujawniła ślady wielu starożytnych konstrukcji. Mowa tu nie tyle o kamiennych kręgach ale dawnych osadach żyjących tam ludzi. Natrafiono tam nawet na ślady wioski pochodzącej jeszcze z epoki Brązu. Susza przyczyniła się również do pomocy w badaniach półwyspu Llyn gdzie odnaleziono masywny cmentarz z epoki Brązu oraz wiele zwierzęcych zagród z epoki Żelaza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj