Kategorie:
Dzięki nowoczesnej technologii, wiele z dawno zaginionych miast zbudowanych jeszcze tysiące lat temu, jest odkrywane w różnych miejscach świata. Tym razem, skanowanie laserowe ujawniło istnienie starożytnej zabudowy Majów zbudowanej tuż pod gwatemalską dżunglą.
Znalezisko to zawdzięczamy technologii laserowej LIDAR. Dzięki jej wykorzystaniu naukowcy usunęli cyfrowo obraz lasu z interesującego ich obszaru, dzięki czemu zidentyfikowali ruiny ponad 60 000 domów, kilka pałaców, ulic, murów obronnych, wałów, tarasów, fortec i innych obiektów stworzonych przez człowieka, które były uiekryte przez stulecia. Odnaleziono tam między innymi zaawansowane systemy nawadniania i tarasy wspierające intensywne uprawy roślin.
Źródło: Wild Blue Media/Channel 4
Nowe badania umożliwiły naukowcom dotarcie do nowych informacji na temat żyjących tam ludzi. Do tej pory szacowano, że leśne regiony dzisiejszej Gwatemali były domem dla około 5 milionów osób. Tymczasem dzięki temu nowemu badaniu, liczba ta może się okazać nawet trzykrotnie większa. Równie zaskakujące okazało się podejście Majów do architektury wojennej. Ich mury, tarasy widokowe oraz liczne fortece budowane w badanym obszarze, wskazują na to, że konflikty zbrojne były o wiele bardziej popularnym zjawiskiem wśród tamtejszego ludu, niż zdaje się dzisiejszym historykom.
Źródło: Wild Blue Media/Channel 4
Sam fakt powstania takich aglomeracji jest wart uznania, szczególnie biorąc pod uwagę, że zgodnie z wszelkimi dostępnymi obecnie danymi historycznymi, Majowie stworzyli to wszystko nie posiadając wiedzy na temat obsługi koła ani bez pomocy zwierząt pociągowych. Nie chodzi tutaj oczywiście o to że nie znali oni tego kształtu (nawet ich słynny kalendarz powstawał na planie okręgu) a raczej, że nie dostrzegali oni jego potencjalnego zastosowania w transporcie materiałów. Ilość zasobów, jakie musiały zostać zaangażowane w budowę tych domostw, fortec, dróg a nawet pałaców, jest niewyobrażalna. To nieco przerażające, że tak ogromny obszar zamieszkały przez miliony osób, został kompletnie przykryty przez las.
Komentarze
εν αρχη ην ο λογος και ο λογος ην προς τον θεον και θεος ην ο λογος ουτος ην εν αρχη προς τον θεον
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
Skomentuj