Uczeni badają doświadczenia bycia poza ciałem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Naukowcy przeprowadzili ostatnio badanie aby dowiedzieć się w jaki sposób mózg tworzy poczucie własności ciała. Wyniki sugerują, że mózg wykorzystuje informacje wielu zmysłów oraz wizualną perspektywę pierwszej osoby dla stworzenia tego doświadczenia.

 

W trakcie badania, każdy uczestnik leżał wewnątrz skanera MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego), mając na głowie zamontowany wyświetlacz, który pokazywał z widoku pierwszej osoby ciało innego uczestnika. Naukowcy wielokrotnie dotykali każdą osobę obiektem, jednocześnie dotykając ciało osoby pokazanej w wyświetlaczu, tworząc w ten sposób iluzję, że ciało to należy do tej osoby. Aby jednak spotęgować to wrażenie, uczeni wykorzystali nóż by zagrozić osobie przedstawionej na ekranie. Uczestnicy w tym przypadku postrzegali to jako zagrożenie dla ich własnego ciała oraz odczuwali strach.

 

Podczas gdy osoby w trakcie badania doświadczały złudzenia ciała, ich płat ciemieniowy oraz kora przedruchowa stały się aktywne. Obszary te są zaangażowane w integrację informacji sensorycznych i planowanie ruchów ciała. Ponadto, poziom aktywności mózgu odpowiadał sile iluzji, co według naukowców sugeruje, że te regiony są istotne dla wytwarzania poczucia ciała. Badacze odkryli również, że kora ciemieniowa oraz hipokamp odpowiadają za poczucie lokalizacji oraz kierunek, w którym ich głowa jest zwrócona.

 

Na podstawie przeprowadzonego badania naukowcy stwierdzili, że mózg odnosi się do złożonego współdziałania informacji z różnych zmysłów dla stworzenia doświadczenia bycia wewnątrz ciała, nawet jeśli to ciało należy do kogoś innego. Nadal jednak nie wiadomo w jaki sposób mózg postrzega lokalizację ciała w przestrzeni.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/41128-out-of-body-experiences-explained.html

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj