Uczeni odkryli, że jasne światło intensyfikuje nasze emocje

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Interesujące wyniki uzyskali naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, którzy badali wpływ jasnego światła na nasze emocje, zarówno negatywne jak i pozytywne. Okazuje się, że pod wpływem takiego światła, wszystkie ludzkie emocje poddawane są znacznej intensyfikacji.

 

Dotychczas, Alison Jing Xu i Aparna A. Labroo uzyskali dowody na to, że w słoneczne dni ludzie są bardziej optymistycznie nastawieni na rynkach akcji, są bardziej zadowoleni i pomocni, natomiast ekspozycja na ciemne, pochmurne dni może skutkować chorobą afektywną sezonową. Co ciekawe odkryto właśnie, że osoby podatne na depresję stają się jeszcze bardziej przygnębione w słoneczne dni.

 

W trakcie badań poproszono uczestników aby ocenili zakres różnorakich rzeczy, takich jak ostrość sosu do skrzydełek z kurczaka, poziom agresji fikcyjnej postaci, atrakcyjność czyjejś osoby, odczucia wobec konkretnych słów oraz ocenili smak dwóch soków. W trakcie eksperymentu, osoby te były poddawane różnemu ustawieniu świateł.

 

Uczeni zauważyli, że pod wpływem jasnego światła, emocje uczestników badania były bardziej intensywne. W jaśniejszych pomieszczeniach, ostry sos do skrzydełek z kurczaka nie był aż tak ostry, postać fikcyjna wydawała się uczestnikom zbyt agresywna, atrakcyjność kobiety wydawała się większa, ich odczucia wobec pewnych słów były bardziej pozytywne lub negatywne, a oceniając smak dwóch soków, uczestnicy wypili więcej tego, który bardziej im smakował.

 

Według Alison Jing Xu, wpływ jasnego światła na nasze emocje może być spowodowane postrzeganiem go jako ciepło, co może wywoływać silniejsze emocje. Uczeni uważają, że przykładowo w pracy w biurze, można nieco zmniejszyć natężenie światła, co spowoduje, że pracownicy będą podejmować bardziej racjonalne decyzje, które nie będą oparte na emocjach.

 

Słońce w trakcie letnich dni również powoduje intensyfikację naszych emocji. Xu twierdzi, że efekt ten może być najsilniejszy w samym środku dnia, gdy słońce znajduje się najwyżej na sferze niebieskiej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj