Uczeni odkryli, że po śmierci aktywują się geny które próbują przywrócić organizm do życia

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie udowodnili, że konkretne geny w zwłokach zwierząt i ludzi pozostają hiperaktywne przez pewien czas po śmierci. Można wyjaśnić to w ten sposób, że organizm próbuje po prostu walczyć ze śmiercią. Najnowsze odkrycie pokazuje jak mało jeszcze wiemy o tym co dzieje się z organizmami po ich śmierci.

 

Śmierć postrzegana jest raczej jako koniec życia, lecz paradoksalnie jak stwierdził mikrobiolog oraz główny autor badania Peter Noble, dzięki niej możemy jeszcze więcej dowiedzieć się o życiu. Badając aktywność genów u martwych myszy i rybek zebrafish (tzw. danio pręgowane) odkryto kilkaset genów które w przypadku gryzoni były nadaktywne przez 24 godziny od śmierci, a w przypadku rybek nawet przez 4 całe dni.

 

Wcześniej naukowcy zaobserwowali, że nawet geny w ludzkim organizmie stają się nadaktywne przez co najmniej 12 godzin od momentu zgonu. Co ciekawe, chodzi tu o geny odpowiedzialne za system odpornościowy i zwalczanie stresu, które aktywują się w sytuacjach awaryjnych. Mowa jest również o genach które są aktywne w stadium rozwoju zarodka po czym przechodzą w stan uśpienia - i jak się okazuje, stają się znów aktywne dopiero po śmierci aby przywrócić ciało do życia, oczywiście bezskutecznie.

 

Odkryto również, że ponowna aktywacja uśpionych genów jest powiązana z formowaniem się komórek nowotworowych, co wyjaśnia dlaczego biorcy narządów od zmarłych dawców mają większą zachorowalność na raka. Jak wyjaśnił Peter Noble, odkrycie może się zatem okazać przydatne nie tylko w transplantologii przy ustalaniu "jakości" narządów do przeszczepu, ale także pozwoli ustalić kiedy dokładnie doszło do zgonu człowieka.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Janek

bo po zgonie niema nic ....

bo po zgonie niema nic .... niestety taka prawda rodzisz sie i umierasz jak zwierze Smile (dla wierzacych w samej bibli los ludzki jest porownany do losu zwierzat) i tyle w temacie ....rodzimy sie by zyc ,zyjemy by umierac Smile 

Portret użytkownika pilipp

pewnie masz mocne dowody na

pewnie masz mocne dowody na poparcie swojej teorii, pewnie umarłeś i pozniej jednak ozyles czy cos bo nic nie bylo. ludzie chcą wierzyc ze cos jest PO bo sie po prostu boją smierci i nicosci ktora mialaby ich czekac. 

Portret użytkownika demik

Czytam tekomentarze

Czytam tekomentarze izastanawiam sie nad głupota ile nienawisci i pogardy jest dla ludzi kturych dotkneło nieszczęscie  nie wiecie co was czeka to jest obżydliwe i nie interesują mnie wasze komentarze .

Strony

Skomentuj