Uczeni odkryli, że po śmierci aktywują się geny które próbują przywrócić organizm do życia

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie udowodnili, że konkretne geny w zwłokach zwierząt i ludzi pozostają hiperaktywne przez pewien czas po śmierci. Można wyjaśnić to w ten sposób, że organizm próbuje po prostu walczyć ze śmiercią. Najnowsze odkrycie pokazuje jak mało jeszcze wiemy o tym co dzieje się z organizmami po ich śmierci.

 

Śmierć postrzegana jest raczej jako koniec życia, lecz paradoksalnie jak stwierdził mikrobiolog oraz główny autor badania Peter Noble, dzięki niej możemy jeszcze więcej dowiedzieć się o życiu. Badając aktywność genów u martwych myszy i rybek zebrafish (tzw. danio pręgowane) odkryto kilkaset genów które w przypadku gryzoni były nadaktywne przez 24 godziny od śmierci, a w przypadku rybek nawet przez 4 całe dni.

 

Wcześniej naukowcy zaobserwowali, że nawet geny w ludzkim organizmie stają się nadaktywne przez co najmniej 12 godzin od momentu zgonu. Co ciekawe, chodzi tu o geny odpowiedzialne za system odpornościowy i zwalczanie stresu, które aktywują się w sytuacjach awaryjnych. Mowa jest również o genach które są aktywne w stadium rozwoju zarodka po czym przechodzą w stan uśpienia - i jak się okazuje, stają się znów aktywne dopiero po śmierci aby przywrócić ciało do życia, oczywiście bezskutecznie.

 

Odkryto również, że ponowna aktywacja uśpionych genów jest powiązana z formowaniem się komórek nowotworowych, co wyjaśnia dlaczego biorcy narządów od zmarłych dawców mają większą zachorowalność na raka. Jak wyjaśnił Peter Noble, odkrycie może się zatem okazać przydatne nie tylko w transplantologii przy ustalaniu "jakości" narządów do przeszczepu, ale także pozwoli ustalić kiedy dokładnie doszło do zgonu człowieka.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Janek

bo po zgonie niema nic ....

bo po zgonie niema nic .... niestety taka prawda rodzisz sie i umierasz jak zwierze Smile (dla wierzacych w samej bibli los ludzki jest porownany do losu zwierzat) i tyle w temacie ....rodzimy sie by zyc ,zyjemy by umierac Smile 

Portret użytkownika pilipp

pewnie masz mocne dowody na

pewnie masz mocne dowody na poparcie swojej teorii, pewnie umarłeś i pozniej jednak ozyles czy cos bo nic nie bylo. ludzie chcą wierzyc ze cos jest PO bo sie po prostu boją smierci i nicosci ktora mialaby ich czekac. 

Portret użytkownika demik

Czytam tekomentarze

Czytam tekomentarze izastanawiam sie nad głupota ile nienawisci i pogardy jest dla ludzi kturych dotkneło nieszczęscie  nie wiecie co was czeka to jest obżydliwe i nie interesują mnie wasze komentarze .

Strony

Skomentuj