Ujawniono wstępne wyniki badań nad zawartością "czarnego sarkofagu"

Kategorie: 

Źródło: Egipskie Ministerstwo Starożytności

Kiedy niedawno otwarto tajemniczy kamienny sarkofag z Aleksandrii, znaleziono w nim trzy szkielety umieszczone w sporej warstwie ciemnej cieczy. Zdaniem archeologów oznaczało to, że ta świeżo odkryta trumna została wcześniej rozszczelniona. Zgodnie z zapowiedzią dr Mostafy Waziri, Sekretarza Generalnego Najwyższej Rady Starożytności Egiptu analiza szczątków została już zakończona. 

Rozmiar najlepiej zachowanej z miednic wykazał, że przynajmniej jeden ze szkieletów należał do kobiety pomiędzy 20 a 25 rokiem życia, o wzroście około 160 do 164 cm. Drugi należał do mężczyzny w wieku od 35 do 39 lat, o wzroście od 160 do 165,5 cm, a trzeci z nich również pochodził od mężczyzny w wieku od 40 do 44 lat, przy czym jego wzrost był zdecydowanie największy i wynosił od 179 do 184,5. cm. To wątpliwe, aby kobieta była wówczas żołnierzem, a więc oryginalna teoria, zgodnie z którą szkielety należały do wojskowych oficerów została wykluczona.

Innym ciekawym odkryciem badaczy była dziura w jednej z czaszek, której właściciel wydawał się żyć przez jakiś czas po odniesieniu rany. Oznacza to, że otwór był prawdopodobnie wynikiem operacji trepanacji czaszki, w której otwór jest wywiercany lub rozdrabniany w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Problem polega na tym, że podczas gdy trepanacja była powszechna w innych regionach świata, jak dotąd nie dysponowano licznymi dowodami na przeprowadzanie jej w Egipcie. Jeszcze bardziej interesująca była obecność złotych płatków wewnątrz kości szkieletów co nie zostało wyjaśnione w raporcie. Na zakończenie, naukowcy wysnuli wniosek wedle którego ułożenie szkieletów jednego na drugim sugeruje, że sarkofag był wielokrotnie otwierany.

Warte wspomnienia są też wyniki analizy zamulonej wody ściekowej z sarkofagu, którą całkiem niedawno chciało wypić ponad 20 000 osób. Okazało się iż jest to mieszanka wody, rozłożonych szczątków ludzkich i bandaży pogrzebowych. Dla pewności badacz będzie przeprowadzał dalsze testy wody pod kątem zgodności DNA pomiędzy szczątkami. Nie wykluczone iż dalsze wyniki mogą dać nam wgląd w to do kogo tak naprawdę należy ten sarkofag.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj